Kiedy można wyprzedzać z prawej strony? Są takie przypadki

Wyprzedzanie z prawej strony brzmi jak wykroczenie? I to w dużej mierze prawda. Tyle że czyn taki nie zawsze oznacza złamania przepisów. Bo prawo przewiduje kilka przypadków, w których wyprzedzanie z prawej stanie się legalne.

Polskie przepisy drogowe szerzej omawiamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Manewr wyprzedzania kojarzy się z przejeżdżaniem obok innego użytkownika ruchu drogowego z lewej strony. To jednak nie oznacza, że wyprzedzanie z prawej jest całkowicie zabronione. Przepisy przewidują kilka takich wyjątków. I pierwszym z brzegu jest wyprzedzanie pojazdu szynowego. Tramwaj zawsze należy wyprzedzać z prawej strony, chyba że usytuowanie torów na to nie pozwala.

Zobacz wideo Wyprzedzanie pasem awaryjnym na drodze ekspresowej

Skręca w lewo? Możesz go wyprzedzić z prawej, ale...

Kolejnym sztampowym przykładem możliwości wyprzedzenia z prawej jest wyprzedzanie pojazdu, którego kierowca sygnalizuje manewr skrętu w lewo. Wyprzedzanie z lewej strony oznaczałoby w takim przypadku stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. O czym pamiętać podczas wyprzedzania z prawej strony? Przede wszystkim o tym, aby jezdnia była na tyle szeroka, aby wykonanie manewru stało się możliwe bez wjechania na pobocze.

Wyprzedzanie z prawej. Droga jednokierunkowa lub z kilkoma pasami ruchu

Z prawej strony można wyprzedzać pojazdy również na jezdniach posiadających więcej niż jeden pas ruchu w danym kierunku. Tyle że nie wszystkich. Możliwość taka dotyczy:

  • drogi jednokierunkowej, na której pasy ruchu są wyznaczone.
  • drogi dwukierunkowej posiadającej co najmniej dwa pasy ruchu przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku w terenie zabudowanym.
  • drogi dwukierunkowej posiadającej co najmniej trzy pasy ruchu przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku poza terenem zabudowanym.

Powyższe warunki są niezwykle ważne i to z dwóch powodów. Po pierwsze sprawiają bowiem, że na drodze ekspresowej lub autostradzie posiadającej dwa pasy ruchu w jednym kierunku wyprzedzać z prawej de facto nie można. Drogi takie nie są bowiem znakowane tablicą D-3 "Droga jednokierunkowa". Po drugie warto pamiętać o tym, że wyprzedzanie nie musi być intencjonalne. Wystarczy że z uwagi na warunki ruchu przejedziecie prawym pasem obok pojazdu poruszającego się lewym. To też jest wyprzedzanie.

Ile wynosi mandat za nieprawidłowe wyprzedzanie z prawej?

Nowy taryfikator mandatów w połączeniu z nowym taryfikatorem punktów karnych nie mają dobrych informacji dla kierowcy, który nie zastosuje się do powyższych zasad. Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony sprawia, że podczas kontroli drogowej można dostać nawet 1000 zł mandatu i 8 punktów karnych. A na tym nie koniec, bo policjant zawsze może uznać, że stworzyliście zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. A wtedy grzywna sięgnie już nawet 5 tys. zł i w skrajnym przypadku stracicie prawo jazdy.

Więcej o: