ITD nie ma litości dla kombinatorów. Inspektorzy zatrzymali 240 tys. dowodów

Inspekcja Transportu Drogowego już od 20 lat spędza sen z powiek wszystkim kombinatorom pracującym w transporcie. Przez ten czas inspektorzy przeprowadzili 3,5 mln kontroli, a do tego zatrzymali około 241 tys. dowodów rejestracyjnych.

Inspekcja Transportu Drogowego obchodzi 20. urodziny. W tym tygodniu odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu władz z udziałem władz państwowych. O szczególnym wydarzeniu opowiedział w Polskim Radiu główny inspektor transportu drogowego – Alvin Gajadhur.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas uroczystości funkcjonariusze i pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego zostali wyróżnieni odznaczeniami państwowymi nadanymi przez Prezydenta RP:

  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Brązowy Krzyż Zasługi,
  • Złoty Medal za Długoletnią Służbę
  • Srebrny Medal za Długoletnią Służbę.

Oprócz powyższych wręczano również Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Transportu Rzeczypospolitej Polskiej".

Podczas audycji radiowej zwierzchnik ITD podkreślał, że polscy kierowcy "cieszą się" z tego, że od wielu lat funkcjonują takie służby. Dzięki temu przewoźnicy nie nadużywają swojej pozycji wobec kierowców. Skończyły się również kilkunastogodzinne kursy, po których następowały kolejne. Zdaniem Gajadhura wszystkie normy są kontrolowane, dlatego przewoźnicy przestrzegają prawa.

Na początku kontroli dokonywało 80 inspektorów. Byliśmy nieznaną formacją. Kierowcy byli zaskoczeni, przewoźnicy też. Dziś Inspekcja liczy około 500 inspektorów w wojewódzkich inspektoratach, około 300 w Głównym Inspektoracie. Można powiedzieć, że to dziesięć razy więcej osób.

- opowiadał w Programie Pierwszym Polskiego Radia Alvin Gajadhur. Jedną z ciekawostek ujawnionych na antenie są ciekawe statystki związane z pracą Inspekcji Transportu Drogowego. Przez dwie dekady funkcjonariusze przeprowadzili kontrole w ponad 3,5 mln pojazdów ciężarowych, autokarów i taksówek. W tym samym czasie zatrzymano ponad 241 tys. dowodów rejestracyjnych.

Zobacz wideo

Czym zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego?

Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi działania w zakresie m.in. kontroli pojazdów ciężkich i autokarów, transportu materiałów niebezpiecznych, odpadów, zwierząt, a także ochrony infrastruktury drogowej poprzez wycofywanie z ruchu przeciążonych pojazdów.

Inspektorzy dbają o ochronę polskiego rynku transportowego, która wiąże się z prowadzeniem cyklicznych kontroli zezwoleń międzynarodowych, w tym przewoźników spoza Unii Europejskiej. Działania inspektorów wielokrotnie udaremniły wykonywanie przewozów bez wymaganych dokumentów lub też na podstawie sfałszowanych zezwoleń.

ITD prowadzi również szereg działań edukacyjnych promujących zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowane do różnych grup odbiorców.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.