Więcej informacji o nowościach w prawie drogowym publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.
Czemu w tytule materiału pojawia się jesień? Nie chodzi o pogodę, a raczej zmianę, która zaczęła obowiązywać 21 września 2022 roku. To tego dnia w art. 2 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojawił się zapis mówiący o tym, że jest to część drogi przeznaczona WYŁĄCZNIE do ruchu pieszych. Całe szczęście słowo wyłącznie zdaniem interpretacji Ministerstwa Infrastruktury nie oznacza automatycznego zakazu parkowania na chodniku. To jedynie ukłon w stronę koniecznej nowelizacji przepisów związanej z nowym nazewnictwem drogi dla pieszych.
W skrócie, kierowcy nadal mogą parkować samochody na chodniku. Aby pojawiła się taka możliwość, właściciel pojazdu musi jednak dochować tak naprawdę czterech obowiązków. A w tym:
Gdzie jeszcze nie można parkować? Kierujący nie może zatrzymać pojazdu bliżej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy przedniej strony znaku drogowego i bliżej niż 15 metrów od tablicy oznaczającej przystanek czy punktów krańcowych wysepki. Poza tym obowiązujące są zakazy postoju i zatrzymania, a do tego zakaz dotyczy tunelu, drogi dla rowerzystów czy miejsca, które mogłoby utrudnić wjazd lub wyjazd z prywatnej posesji. Nie można nawet parkować w miejscach, w których inny kierowca miałby utrudniony dostęp do swojego prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
Złamanie którejś z powyższych zasad oznacza oczywiście mandat. Ten wynosi raczej symboliczne 100 zł. Co więcej, wykroczenie od 17 września 2022 roku (a więc wejścia w życie nowego taryfikatora punktów karnych) jest obwarowane również karą wynoszącą 2 punkty karne. Te zostaną dopisane do konta kierowcy w bazie CEK. Wyjątki?