Policyjny dron wyłapywał piratów drogowych. Prawie 50 mandatów w kilka godzin

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Turku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeprowadzili specjalną akcję z użyciem drona. W ciągu kilku godzin zatrzymano i ukarano kilkudziesięciu piratów drogowych surowymi mandatami.

Funkcjonariusze wielkopolskiej przeprowadzili kilka dni temu specjalną akcję ukierunkowaną na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Latający w powietrzu dron rejestrował wykroczenia na drodze wojewódzkiej nr 470 prowadzącej od Kalisza do Kościelca, niedaleko miejscowości Turek.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zarejestrowane wykroczenia dotyczyły głównie wyprzedzania w niedozwolonych miejscach, wyprzedzania pojazdów, które zamierzają skręcić, a także jazdy ze zbyt dużą prędkością. Niektóre z tych "popisów" zarejestrowano w filmie udostępnionym na stronie internetowej komendy policji w Turku.

 

Obserwacja z powietrza pozwoliła dokładnie namierzyć kierowców łamiących przepisy, a także dyscyplinować tych najbardziej nieodpowiedzialnych. Nie jest to pierwsza ani tym bardziej ostatnia akcja z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Bezzałogowy statek powietrzny staje się narzędziem coraz częściej wykorzystywanym w pracy policjantów dzięki swojej mobilności oraz wszechstronności zastosowania, a to wszystko, aby jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu

- skomentowali funkcjonariusze z Wielkopolski. Wystarczyło kilka godzin, żeby latający dron pomógł zarejestrować aż 46 wykroczeń w ruchu drogowym. Policjanci mieli ręce pełne roboty, bowiem wystawili mandaty na kwotę ponad 22 tys. zł.

Zatankował paliwo i odjechał bez płaceniaZatankował paliwo i odjechał bez płacenia. Uciekał przed policją, ale znalazł go dron

Rekordzistką była kobieta, która jechała Renault Kangoo z prędkością 151 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h. W związku z nowym, zaostrzonym taryfikatorem mandatów nałożono na nią grzywnę w wysokości 2,5 tys. zł, a na konto trafiło 15 punktów karnych.

Pamiętajmy, że mimo wielu działań oraz policyjnych akcji, bezpieczeństwo na drodze w znacznej mierze zależy od nas samych. Bądźmy odpowiedzialni wsiadając za kierownicę, a także korzystając z drogi jako pieszy, aby nie stać się sprawcą lub ofiarą drogowej tragedii

- apelują policjanci.

Więcej o: