Czy kierowca autobusu może wyprosić pasażera z rowerem? MZA mówi "tak", radny "nie"

Kwestia przewożenia rowerów środkami transportu publicznego często wzbudza kontrowersje i prowadzi do zażartych dyskusji. Tym razem temat zapoczątkował jeden ze stołecznych radnych reprezentujących Lewicę, który twierdzi, że kierowca nie ma prawa wyprosić rowerzysty z pojazdu, a MZA wprowadza ludzi w błąd.

Kwestia przewozu rowerów transportem publicznym zainteresowała jednego ze stołecznych radnych reprezentujących Lewicę. Marek Szolc w interpelacji do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego umieścił fragment plakatu eksponowanego w zajezdniach i ekspedycjach Miejskich Zakładów Autobusowych.

Ty decydujesz, czy rower utrudnia lub nie utrudnia przejścia, stanowi zagrożenie czy nie stanowi. Bo Ty widzisz, co się dzieje i Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo WSZYSTKICH pasażerów. Twoja decyzja jest niepodważalna i ostateczna, ważna, jeśli została podparta odpowiednimi argumentami

- plakat z takim przesłaniem jest zaadresowany do kierowców autobusów. Radny uważa, że informacja wprowadza kierowców w błąd. Jego zdaniem MZA sugeruje kierowcy, że może odmówić przewozu rowerów według własnego uznania. Nawet w sytuacji, gdy rower jest przewożony prawidłowo. 

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Radny Szolc zaprezentował par. 12 ust. 2 Przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym. Stanowi on, że rowery można przewozić w specjalnym stojaku lub miejscu wyznaczonym dla wózków dziecięcych oraz inwalidzkich.

Dlatego Szolc zaapelował o zmianę tekstu na plakacie oraz zwrócenie uwagi, że w przypadku prawidłowego przewożenia roweru zgodnie z przepisami porządkowymi, kierowca nie ma prawa żądać opuszczenia pojazdu

Interpelacja radnego doczekała się odpowiedzi od sekretarza miasta, Włodzimierza Karpińskiego. To jemu podlega Zarząd Transportu Miejskiego. Wspomniał on, że ZTM wydał wszystkim operatorom Warszawskiego Transportu Publicznego (WTP), czyli firm świadczących usługi transportu publicznego, wytyczne dotyczące zasad przewozu rowerów, wózków i hulajnóg. Według niego wszystko tam dokładnie wyjaśniono oraz podano podstawy prawne

Karpiński zwrócił też uwagę ZTM, żeby zwracało większą uwagę swoim operatorom na temat przewożenia rowerów w pojazdach WTP zgodnie z zachowaniem obowiązujących zasad. Jednocześnie zalecił firmom transportowym zwrócić uwagę na tą tematykę podczas szkoleń kierowców.

Zobacz wideo

Przy okazji odpowiedzi na interpelację dołączono ulotkę przygotowaną przez ZTM z wypisanymi zasadami przewożenia rowerów, hulajnóg, wózków dziecięcych oraz inwalidzkich.

Zgodnie z obowiązującym przepisami porządkowymi: pasażerowie mają prawo przewozić rowery w pojazdach WTP, za bezpieczny przewóz rowerów odpowiadają pasażerowie. Przepisy nie wymagają w Polsce homologacji pojazdów komunikacji miejskiej w zakresie przewozu rowerów

- poinformowano w ulotce. ZTM przy okazji przypomniało zasady pierwszeństwa. Jeśli pojazdem podróżuje pasażer z rowerem, a na przystanku wsiada osoba na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, rowerzysta musi ustąpić jej miejsca. Jeśli nie ma innego wolnego miejsca do przewozu roweru, wówczas pasażer musi opuścić pojazd.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.