• Link został skopiowany

Rower w autobusie. Czy kierowca ma prawo wyprosić rowerzystę?

Rower i autobus, czyli czy pasażer ma prawo wsiąść do komunikacji miejskiej z jednośladem. Odpowiedź brzmi tak. Należy jednak wiedzieć o tym, że nie zawsze będzie mógł kontynuować podróż na pełnej trasie.
ROMAN ROGALSKI

Autobus przegubowy ma od 16 do 25 metrów długości, przy czym mieści nawet 200 pasażerów. Czy pasażerowie mają prawo wsiąść do niego z rowerem? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Bo komunikacja miejsca powinna służyć głównie do transportu osób - przewóz rowerów jest możliwy, ale w sytuacjach awaryjnych. Okazjonalny charakter sprawia, że cyklista musi dostosować się do pewnych reguł. Jakich? Powinien pamiętać chociażby o ustawieniu roweru naprzeciwko drugich drzwi pojazdu - czyli tam, gdzie jest miejsce przygotowane dla niepełnosprawnych czy matek z dziećmi w wózkach.

Rower w autobusie zajmuje miejsce wózka z dzieckiem, ewentualnie niepełnosprawnego. A to oznacza, że jeżeli pojawią się oni w autobusie, musi ustąpić im miejsca - i prawdopodobnie wysiąść z niego na najbliższym przystanku.

Rower w autobusie: jak go zamocować? Ile kosztuje bilet?

Kluczem do sukcesu jest też zabezpieczenie roweru na czas jazdy. Gdy autobus jest wyposażony w uchwyt do przedniego koła, jednoślad trzeba ustawić przeciwnie do kierunku jazdy. Co gdy uchwytu nie ma? Do przymocowania roweru można wykorzystać np. pasy. W tym celu ustawia się go przodem do kierunku jazdy, opiera o poręcz i stabilizuje w dwóch punktach. Cyklista wsiadający z rowerem do autobusu powinien pamiętać też o tym, że jednoślad nie może brudzić innych pasażerów kołami lub utrudniać im wsiadania czy wysiadania. Ile kosztuje jazda autobusem z rowerem? Jest darmowa - jednoślad w większości przypadków nie wymaga dodatkowego biletu.

Kiedy kierowca ma prawo wyprosić rowerzystę?

No dobrze, a więc "Czy kierowca ma prawo wyprosić rowerzystę?". Na bazie obecnych przepisów jak najbardziej. Szczególnie że kwestię tą regulują nie tylko przepisy, ale i wewnętrzne regulaminy przygotowywane przez operatorów komunikacji miejskiej - na ich mocy o obecności roweru w autobusie decyduje kierowca. Kiedy prowadzący busa wyprosi rowerzystę? Stanie się tak w kilku przypadkach:

  • gdy w autobusie jest zbyt wielu pasażerów i są np. godziny szczytu,
  • gdy miejsce dla rowerów zajmuje osoba niepełnosprawna,
  • gdy rower w autobusie staje się uciążliwy dla innych pasażerów,
  • gdy rower w autobusie zagraża porządkowi,
  • gdy mowa o grupie rowerzystów,
  • gdy rowerzysta ma brudny rower - np. ubłocony.
Zobacz wideo Zderzenie rowerzystów w Lubinie. Jeden z nich poruszał się niewłaściwą stroną ścieżki rowerowej
Więcej o: