Więcej na temat znaków i sygnałów drogowych przeczytasz również w serwisie Gazeta.pl.
Hierarchia dyrektyw na drogach jest dość prosta. Określa ją art. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co on mówi? Na skrzyżowaniach w pierwszej kolejności obowiązuje zasada prawej dłoni. Oczko wyżej plasują się znaki drogowe. Nadrzędna nad nimi jest sygnalizacja świetlna. Na szczycie znajdują się polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli.
Sygnały nadawane przez policjanta są wiążące. Tylko czy wiecie jak je odczytywać? Na wszelki wypadek przygotowaliśmy zestaw wskazówek.
Niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej oznacza złamanie art. 92 ustawy Kodeks wykroczeń. Konsekwencje? Na początek kierujący dostanie mandat karny. Grzywna w czasie kontroli drogowej może wynieść nawet 5 tys. zł. To górna granica kary. Na tym jednak nie koniec. W sytuacji, w której kierujący nie zastosuje się do sygnałów związanych z nakazem zatrzymania pojazdu w związku z kontrolą drogową, może również otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Decyzję w tej sprawie podejmuje sąd.
Podjęcie próby uniknięcia kontroli drogowej, poprzez niezatrzymanie pojazdu pomimo wydawanych sygnałów przez osobę uprawnioną, od 17 września 2022 roku wraz będzie oznaczać 15 punktów karnych.