Rosjanie sprytnie omijają sankcje. Rekordowy import aut z Japonii

Eksport samochodów z Japonii do Rosji bije rekordy i jest najwyższy od ponad dekady. Rosjanie masowo sprowadzają japońskie auta wykorzystując pewną lukę w sankcjach nałożonych po inwazji na Ukrainę.

Japońska agencja Kyodo poinformowała, że utrzymanie silnego kursu rubla w czasie sankcji spowodowało wzrost zainteresowania Rosjan na używane japońskie samochody. Rosjanie mogą sprowadzać takie auta do swojego kraju pod jednym warunkiem. Nie mogą być droższe niż 6 mln jenów, czyli nieco ponad 43 tys. dolarów.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Japoński rząd nałożył w lutym zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji, ale nie obowiązuje samochodów spełniających powyższe warunki. Według najnowszych danych rządowych, całkowity eksport używanych samochodów z Japonii do Rosji jest najwyższy od stycznia 2009 roku.

Największy wzrost odnotowano w prefekturze Toyama, która służy jako centrum eksportu samochodów przez Morze Japońskie aż do portu we Władywostoku. Tylko w czerwcu Japończycy wysłali w morską podróż do Rosji około 17 tys. używanych samochodów. To prawie połowa całkowitego eksportu do tego kraju. Łączna wartość samochodów to prawie 19 mld jenów, czyli 3,5 razy więcej niż w marcu przed wybuchem wojny.

Zobacz wideo

Eksport japońskich samochodów załamał się w 2009 roku, gdy Rosja podniosła podatki importowe. Po sukcesywnym wycofywaniu się od marca tego roku większości zagranicznych firm z sektora motoryzacyjnego, popyt Rosjan na używane auta z Japonii znów skokowo wzrósł.

Zarekwirowano ponad 170 luksusowych samochodów.Rosja. Policja przerwała zlot milionerów. Zarekwirowano ponad 170 luksusowych samochodów

Pomimo wcześniejszych zawirowań kurs rubla ustabilizował się, ale Rosjanie wolą zabezpieczyć wolne środki finansowe inwestując w takie towary jak mieszkania czy samochody.

Więcej o: