Czy z tymczasowych buspasów mogą korzystać wszyscy uprawnieni?

Drogowcy mają nowy pomysł. Będą tworzyć buspasy tymczasowe. I choć kierowcy samochodów z napędem konwencjonalnym mogą się z tego cieszyć, co to oznacza dla osób prowadzących elektryki? Czy e-auta nadal mają dostęp do buspasa?

Często zawiłą rzeczywistość drogową tłumaczymy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Buspasy w dużych miastach są konieczne. Chodzi o usprawnienie funkcjonowania komunikacji miejskiej, a tym samym zachęcenie kierowców stojących godzinami w korkach do korzystania z transportu zbiorowego. Czemu transport zbiorowy? Bo z uwagi na możliwość przewiezienia kilkudziesięciu osób za jednym razem, okazuje się dużo bardziej ekologiczny. Po prostu powoduje mniejsze zanieczyszczenie powietrza w centrum. A to dziś kwestia na wagę złota!

Zobacz wideo Jadącym za nimi policjantom pokazywali środkowy palec

Czym jest buspas tymczasowy?

Jeszcze dekadę temu drogowcy nie mieli żadnej litości nad kierowcami. Zabierali w ciągu komunikacyjnym jeden pas ruchu i oznaczali go jako buspas. Ten obowiązywał zarówno w godzinach porannego czy popołudniowego szczytu, jak i w nocy. Dziś to zaczyna się powoli zmieniać. Drogowcy przechodzą bowiem na model tzw. buspasów tymczasowych. Te obowiązują wyłącznie w określone dni tygodnia i w określonych godzinach. W pozostałym czasie stają się pasami ruchu dostępnymi dla każdego pojazdu.

Dla jakich pojazdów są buspasy tymczasowe?

Pasy tymczasowe to bez wątpienia dobry pomysł. Działają punktowo, czyli dokładnie wtedy gdy działać powinny. I gdy wszystko może się wydawać jasne, w tym punkcie powstaje ważne pytanie. Czy do jazdy na buspasie tymczasowym są dopuszczone takie same pojazdy jak na klasycznym buspasie? I odpowiedź na tak zadane pytanie może być jedna. Oczywiście że tak. Klasyczny buspas i buspas tymczasowy są regulowane tymi samymi zapisami prawa. Bardzo ogólnymi zapisami warto dodać.

Identyczna zasada działania sprawia, że na buspasie tymczasowym pojawić się może kilka typów pojazdów. Przede wszystkim są to oczywiście autobusy miejskie. Ale nie tylko! Bo dostęp mają też inne pojazdy wykonujące odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Poza tym na ustawy o elektromobilności dostęp do buspasów mają też auta zeroemisyjne, czyli o napędzie wyłącznie elektrycznym lub wodorowym. I w sytuacji, w której buspas tymczasowy zostanie oznaczony napisem TAXI, w godzinach obowiązywania wjadą na niego też taksówki.

Minuta za wcześnie i mandat gotowy! Mandat za buspas

Identyczny zakres, tylko ograniczony do dni tygodnia i godzin sprawia, że na buspasie tymczasowym obowiązują również dokładnie te same mandaty. Nieuprawnione wjechanie na pas ruchu oznacza 100 zł i 1 punkt karny. I grzywna wcale nie jest tylko pozorna. W większych miastach nie brakuje akcji policji mających na celu kontrolowanie buspasów. Mandaty w takim przypadku są wystawiane prawie taśmowo!

Ciekawostka? Powiedzmy że buspas tymczasowy obowiązuje od 14:00 do 17:00. Gdy kierowca pojawi się na nim o 14:01 lub o 16:59, nadal otrzyma mandat.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.