Wpis w "12" w prawie jazdy? Możesz zapłacić aż 1500 zł mandatu i dostać zakaz

Kierowcy nie mogą ingnorować wpisów z tyłu prawa jazdy. Znajdziemy tam nie tylko listę zdobytych kategorii i ich ważność. Są tam także kody. Za ich ignorowanie można zapłacić 1500 zł. A to pierwsza z kar.

Z tyłu swojego prawa jazdy znajdziecie nie tylko listę zdobytych uprawnień. Zerknijcie do rubryki "12", gdzie możecie mieć wpis. Znajdziecie tam tzw. kody ograniczeń. Nigdy ich nie ignorujcie. Najpowszechniejszym jest zdecydowanie 01.06. Lekarz podczas badania lekarskiego może go wpisać kierowcy, który widzi całkiem nieźle (albo mu się tak wydaje). Jeśli ktoś ma dużą wadę, to raczej nie zdecyduje się trasę bez okularów, ale przy małej? Są kierowcy, którzy to zrobią.

Na gazecie.pl znajdziesz więcej tekstów związanych z bezpieczeństwem na drogach

Zobacz wideo Iga Świątek wygadała się o egzaminie na prawo jazdy. "Czemu się ze mnie śmiejecie?"

Kody w prawie jazdy - nowy mandat

A trzeba pamiętać, że każda niezgodność prawa jazdy z osobą lub pojazdem jest traktowana, jakby kierujący prowadził bez odpowiednich uprawnień. Macie wpisany w rubryce kod 01.06, a jedziecie bez okularów lub soczewek, to policjant potraktuje was, jakbyście w ogóle nie mieli prawa jazdy. Jeszcze do niedawna groziło za to 500 zł. Od początku 2022 r. mandat za jazdę bez prawa jazdy (odpowiednich uprawnień) wzrósł do 1500 zł.

Prawo jazdy uprawnieniaLista pojazdów na prawo jazdy kat. B cię zaskoczy. Kampery i busy to tylko początek

Kody w prawie jazdy - gdzie są?

Oznaczenie kodów i subkodów, które określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień znajdziemy na naszym prawie jazdy w rubryce nr 12.

Symbole ograniczeń w prawie jazdy obejmują nie tylko problemy ze wzrokiem kierowcy, ale także ze słuchem, konieczność korzystania z protez czy wszelkiego rodzaju wymagane modyfikacje samochodu (np. sprzęgła, skrzyni biegów, hamulców, układu kierowniczego czy lusterek), a także wiele innych. Niektóre wyższe numery oznaczają uprawnienia kierowcy. I tak kod 95 mają zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych. To potwierdzenie posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Z kolei 96 to potwierdzenie posiadania uprawnień do kierowania zespołem pojazdów. Obydwie rzeczy policjant na pewno sprawdzi podczas kontroli.

Przejście dla pieszych na ul. Powstańców Wielkopolskich w BydgoszczyNie widać ich, ale są. Przejścia sugerowane mogą ukrywać się wszędzie i pojawią się już 21 września

Kody w prawie jazdy - dlaczego są takie ważne?

Przy drobnych przewinieniach może skończyć się na pouczeniu, ale z kodami ograniczeń nie ma żartów. Wróćmy do przykładu z okularami i soczewkami. Skoro lekarz stwierdził, że macie na tyle słaby wzrok, że ich potrzebujecie, a jedziecie bez, to znaczy, że stwarzacie zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Kara musi być dotkliwa. Zdobyliście uprawnienia na kategorię B pod warunkiem, że będziecie jeździć w okularach lub soczewkach. Bez nich tak naprawdę uprawnień nie macie.

Najczęściej za przykład przytaczany jest właśnie kod 01.06. Lekarz musiał mieć konkretny powód, by wam go wpisać do prawa jazdy. Nawet, jeśli czujecie, że widzicie na tyle dobrze, by wsiąść za kółko bez okularów, to tego nie róbcie. Narażacie siebie i innych. Może wam się wydawać, że macie dobry wzrok, ale na drodze zawsze grozi nam wiele niebezpieczeństw. Co, jeśli nagle zrobi się ciemno (nadejdą burzowe chmury) albo będą skrajnie złe warunki (śnieżyca, mgła, ulewny deszcz itd.?

Więcej o: