Warszawiacy po wakacjach dostaną prezent. Całą dzielnicę sparaliżują remonty

Koniec wakacji to moment, w którym kierowcy jeżdżący po Warszawie w okolicy Puławskiej, Goworka, Spacerowej czy Sobieskiego, mogą przeżyć prawdziwy szok. W prezencie od drogowców dostali bowiem poważny remont, który całkowicie zmienił organizację ruchu.

O remontach i innych inwestycjach drogowych szerzej opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.

Plan brzmi ambitnie. Warszawski Transport Publiczny chce, aby na początku roku 2024 tramwaje były w stanie przejechać z centrum do Wilanowa. Pokonanie tej trasy powinno im zająć 25 minut. To jedna z dwóch informacji. Ta dobra. Gorsza jest taka, że aby tak się stało, najpierw konieczny jest gruntowny remont szeregu ulic na skraju Mokotowa i Wilanowa. I pierwsze z nich zostały rozkopane już 27 sierpnia 2022 roku. Na Mokotowie już możemy mówić o małym drogowym paraliżu.

Zobacz wideo Ominął opuszczone rogatki i wjechał na przejazd kolejowy. Wszystko to na oczach policjantów z grupy Speed

Budowa tramwaju na Wilanów to poważne zmiany ruchu w rejonie Puławskiej

Kierowcy powinni się przygotować na szczególne utrudnienia w rejonie ulic Goworka, Spacerowej i Jana III Sobieskiego – od ulicy Puławskiej do van Beethovena. Tak naprawdę cały Mokotów, Górny i Dolny, odczuje budowę tramwaju.

Trudno winić za to władze dzielnicy i drogowców, bo tak skomplikowana przebudowa infrastruktury drogowej wymaga zamknięcia kilku ulic i przekierowania ruchu innymi. Szkoda tylko, że zbiegnie się to z początkiem roku szkolnego i dotyczy jednego z najbardziej zatłoczonych miejsc w Warszawie. Budowa tramwaju zbiega się także z ogromnymi utrudnieniami związanymi z pracami nad Kolektorem Wiślanym (rozkopana praktycznie cała Wisłostrada) oraz remontem Trasy Łazienkowskiej.

Zmian w ruchu trzeba się spodziewać na najważniejszych ulicach w tej części stolicy. Na ul. Puławskiej zostanie zamknięta jezdnia w kierunku centrum, a ruch będzie się odbywał jedną stroną jezdni w dwóch kierunkach. Znikną też niektóre zakręty i pasy ruchu. Miasto przygotowało poglądowe mapki.

Budowa tramwaju do Wilanowa w WarszawieBudowa tramwaju do Wilanowa w Warszawie UM Warszawa

Spore zmiany także na Placu Unii Lubelskiej.  Wyłączona z ruchu i parkowania będzie jezdnia ulicy Puławskiej, a kierowcy pojadą objazdem. W godzinach szczytu lepiej unikać także ul. Belwederskiej i ul. Spacerowej. Mieszkańców najbardziej zaludnionej dzielnicy stolicy czekają ciężkie miesiące. Sporo zmieni się także w komunikacji publicznej.

Budowa tramwaju do Wilanowa w WarszawieBudowa tramwaju do Wilanowa w Warszawie UM Warszawa

Tramwaj na Wilanów. Zmiany w kursowaniu linii 4, 10, 14, 18 i 35

Choć i tak będzie pewnie teraz najrozsądniejszym wyborem. Przy tak szeroko zakrojonych pracach sprawna jazda autobusów i tramwajów to zawsze priorytet. Od 29 sierpnia do odwołania zawieszone zostaną kursy tramwajów linii 10, 14 i 18. Z kolei tramwaje linii 4 i 35 ruszą na zmienione trasy, a tramwaj linii 31 dojedzie do tymczasowej pętli przy ulicy Dworkowej – identycznie zresztą jak dwie linie zastępcze, a konkretnie tramwaj 75 i autobus Z-4.

Budowa tramwaju do Wilanowa w WarszawieBudowa tramwaju do Wilanowa w Warszawie UM Warszawa

Utrudnienia oznaczają również zmianę tras autobusowych

Zmiany tras dotkną również autobusów miejskich. Będą musiały objeżdżać zamknięte ulice. Przykładowo 131, 167 i 168 pojadą objazdem wytyczonym ulicami: Belwederską, Bagatela, przez pl. Unii Lubelskiej, Boya-Żeleńskiego i Waryńskiego.

Zmian muszą się też spodziewać wszyscy, którzy jeżdżą codziennie 501, 519 i 522. To bardzo ważne przyspieszone linie, które komunikują południe Warszawy (Dolny Mokotów i Wilanów) z centrum. Cała trójka pojedzie teraz Dolną i Puławską. Zmiany zaplanowano też dla 222 i nocnego autobusu N37.

Budowa tramwaju do Wilanowa w WarszawieBudowa tramwaju do Wilanowa w Warszawie UM Warszawa

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.