Wyprzedzanie. Czy można przekroczyć dopuszczalną prędkość? Chociaż na chwilę?

Jest wystarczające miejsce, a do tego na danym odcinku nie obowiązuje zakaz wyprzedzania. I choć w takich warunkach można wyprzedzić innego użytkownika drogi, warto się zastanowić co z prędkością. Można przekroczyć ograniczenie czy nie?

O przepisach i ich znaczeniu podczas codziennej jazdy szerzej opowiadamy też w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Kwestię wyprzedzania w sposób wyczerpujący omawia art. 24 ust. 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nakłada on na kierującego kilka obowiązków. Czy jednak zezwala na przekroczenie dopuszczalnej prędkości w czasie wykonywania manewru? To postanowiliśmy sprawdzić dziś.

Zobacz wideo Motoprzewodnik. Z Suzuki pojechaliśmy nad Zalew Zegrzyński

Poprawnie wykonane wyprzedzanie to...

Powyższy akt prawny w szczególności odnosi się do obowiązków, których przed wyprzedzeniem musi dochować kierujący. Przede wszystkim powinien upewnić się że:

 • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
 • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
 • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

W czasie wyprzedzania liczy się ostrożność i odstęp

Niezwykle kluczowe jest pojęcie zachowania szczególnej ostrożności. To oznacza zachowanie wzmożonej uwagi i reagowanie na ewentualne zagrożenia pojawiające się w czasie wykonywania manewru. A dodatkowo liczy się odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika drogowego. W przypadku samochodu, musi być po prostu bezpieczny. W przypadku roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych, powinien wynosić co najmniej 1 metr.

Oczywista oczywistość jest taka, że wyprzedzić można tylko na odcinku drogi, na którym nie obowiązuje zakaz wyprzedzania wyrażony znakiem drogowym. Na podwójnej ciągłej (bez zakazu wyprzedzania) również można wyprzedzać – pod warunkiem jednak, że pojazd nie najedzie na linię namalowaną na drodze.

Wyprzedzanie pasem awaryjnym na drodze ekspresowejWyprzedzał pasem awaryjnym. Dzięki nagraniu pirat został ukarany

Przekroczenie prędkości w czasie wyprzedzanie. Mogę czy raczej nie?

Art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym w żaden sposób nie porusza kwestii prędkości. A to oznacza mniej więcej tyle, że nawet w czasie wyprzedzania ograniczenia przekroczyć nie można. Gdy obowiązuje pięćdziesiątka, dotyczy ona też pojazdu wyprzedzającego. Jeżeli ograniczenie wskazuje 90, 100 czy 120 km/h, dokładnie taki sam limit obowiązuje w czasie wyprzedzania. Oczywiście nie bądźmy legislacyjnymi purystami. Przekroczenie prędkości o kilka km/h z pewnością nie spotka się ze stanowczą reakcją policji. Na drastyczne przekroczenie nie będzie już jednak tłumaczeń.

I powyższy akapit jest o tyle kluczowy, że dziś za przekroczenie prędkości policjanci mają naprawdę surowe mandaty. Przypominamy je poniżej. Podajemy nie tylko kwoty kar, ale też ilość punktów karnych – według starego, ale i nowego taryfikatora, który zacznie obowiązywać od 17 września 2022 roku.

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 0 pkt karnych (od września 2022 1 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 pkt karne (od września 2022 2 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 2 pkt karne (od września 2022 3 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 4 pkt karne (od września 2022 5 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 4 pkt karne (od września 2022 7 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31–40 km/h – mandat 800 zł (recydywa 1600 zł) i 6 pkt karnych (od września 2022 9 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41–50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa 2000 zł) i 8 pkt karnych (od września 2022 11 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51–60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa 3000 zł) i 10 pkt karnych (od września 2022 13 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61–70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa 4000 zł) i 10 pkt karnych (od września 2022 14 pkt)
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł (recydywa 5000 zł) i 10 pkt karnych (od września 2022 15 pkt)
Więcej o: