RPO znowu w sprawie opłat za badania techniczne. To już kolejna interwencja

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny interweniuje w kwestii opłat za badania techniczne. Tym razem zarzuca Ministerstwu ingerencję w swobodę działalności gospodarczej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Badania techniczne pojazdu są bardzo ważne. To właśnie na nich można wyeliminować z ulic pojazdy, które stwarzają zagrożenie. Jednak co jakiś czas pojawiają się słowa krytyki pod adresem Ministerstwa Infrastruktury, że przyjęte odgórnie opłaty za tę czynność są za niskie.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 124

Ostatnia waloryzacja opłat za badanie techniczne w Stacjach Kontroli Pojazdów (SKP) odbyła się w 2004 r. Jak łatwo obliczyć ceny za usługę utrzymują się od 18 lat. Przez te wszystkie lata wiele się zmieniło, w tym również wartość złotówki się zmieniła. Tak przynajmniej twierdzą diagności i trudno się z nimi nie zgodzić.

Co jakiś czas słyszy się, że zostanie zorganizowany protest z ich strony, a opłacalność prowadzenia SKP powoli przestaje mieć rentowność i wiele takich punktów się zamyka.

Nic więc dziwnego, że Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) już raz poruszył tę kwestię. Stało się to pod koniec zeszłego roku, kiedy to zainterweniował w Ministerstwie. Resort jednak wtedy odpowiedział RPO, że wysokość opłat nie ma nic wspólnego z rentownością zakładów. Ministerstwo jako przykład podało, że każdego roku otwiera się 100 nowych tego typu punktów, więc problemem nie jest brak wzrostu opłat za badanie.

Co więcej Resort stwierdził, że interwencja RPO jest jednostronna i nie bierze pod uwagę kosztów po stronie kierowców.

Mogło się wydawać, że sprawa przycichła i jedynie diagności będą się burzyć raz na jakiś czas. Jak się jednak okazuje, RPO nie zapomniał o sprawie. Ponowna interwencja z jego strony nastąpiła 17 sierpnia tego roku.

Tym razem Rzecznik Praw Obywatelskich również poruszył kwestię nieopłacalności prowadzenia tego typu zakładów, ale także poruszył kwestię, że Ministerstwo Infrastruktury interweniuje w konstytucyjne prawo przedsiębiorców w swobodę działalności gospodarczej.

Na ten moment nie ma odpowiedzi, ze strony Resortu. Pytanie czy działania RPO przyniosą skutek? Czy już za jakiś czas kierowcy zapłacą więcej za badanie techniczne?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.