Straż miejska ma nowy sposób na karanie kierowców. Zostawi list za wycieraczką

Po sześciu latach straż miejska w Warszawie znów będzie zostawiać za wycieraczką zawiadomienia o nieprawidłowym parkowaniu. To pomysł nowej komendantki na walkę z kierowcami, którzy nie przestrzegają przepisów. W ciągu kilku dni funkcjonariusze wystawili 714 fotowezwań.

Nowa komendantka straży miejskiej w Warszawie poinformowała o przywróceniu tzw. fotowezwań. Nie będą one dotyczyć braku opłaty za postój w strefie płatnego parkowania, tylko dotyczą kierowców, którzy parkują w nieprawidłowym miejscu.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zawiadomienia wkładane za wycieraczkę zostały zniesione przez poprzedniego komendanta straży miejskiej – Zbigniewa Leszczyńskiego – w styczniu 2016 roku. Od tamtej pory nieprawidłowo zaparkowane samochody były fotografowane przez patrol i włączane do rejestru straży miejskiej. Kierowcy byli powiadamiani o działaniach podjętych przez straż miejską i mandacie dopiero, gdy dostawali wezwanie do zapłaty mandatu. Wielu kierowców nie było świadomych o tym, że parkują samochód w niedozwolonym miejscu.

Straż miejska odholowuje źle zaparkowany samochód, Bydgoszcz, 27.07.2011 r.Starszy mężczyzna stracił sprawny samochód, bo rzadko go używał

Zdarzały się przypadku kilkukrotnego karania właściciela samochodu za to samo wykrocznie, mimo że nie zdawał sobie sprawy z tego, że łamie przepisy. Kwoty z mandatów sumowały się, a po kilku miesiącach kierowca musiał zapłacić wysoki mandat za wszystkie wykroczenia.

Zobacz wideo

Przyczyną zmian były również liczne skargi dotyczące opieszałości i braku reakcji strażników na telefoniczne zgłoszenia. Zgłaszający nie widząc wezwania za wycieraczką uważali, że nie doszło do interwencji, a zgłoszenie zostało zignorowane, a nieprawidłowo zaparkowane samochody nadal stoją na swoim miejscu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców postanowiłam przywrócić wezwania, które są informacją o rozpoczęciu procedury. W ten sposób pracuję nad uporządkowaniem miasta. Chciałam także poprawić relacje z mieszkańcami i usprawnić komunikowanie się z nimi. Te wezwanie mają przede wszystkim działanie prewencyjne i pokazanie mieszkańcom, że zostały podjęte czynności wobec danego pojazdu, ale także jest to informacja dla użytkownika pojazdu, który po przybyciu widzi takie wezwanie.

- poinformowała Magdalena Ejsmont, komendantka Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Nowe zawiadomienia będą wkładane za wycieraczkę i zabezpieczane przed zniszczeniem biodegradowalną folią. Tylko w ciągu czterech dni funkcjonariusze straży miejskiej wystawili na terenie Warszawy 714 takich wezwań.

Więcej o: