W Krakowie rusza duży remont. Paraliż w południowej części miasta

Ruszył jeden z najtrudniejszych remontów dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w Krakowie. Drogowcy rozpoczęli prace obejmujące nawierzchnię i torowisko na rondzie Matecznego. Prace, które potrwają do końca sierpnia, spowodują poważny paraliż komunikacyjny na południu miasta.

Rondo Antoniego Matecznego w Krakowie będzie mieć zupełnie nową nawierzchnię i nowe torowisko. Prace remontowe ruszyły od ulicy Kamieńskiego, gdzie w ciągu dnia będą prowadzone prace brukarskie, a w nocy przeniosą się na rondo Matecznego. Robotnicy wymienią tam masy bitumiczne na tzw. prawoskrętach (wlotach do ronda). W tym czasie na ulicy i rondzie pojawią się zwężenia.

Remont ronda Matecznego w Krakowie – plan prac

Poważniejsze utrudnienia w ruchu zaplanowano od niedzieli 14 sierpnia. Na ulicy Kalwaryjskiej zostanie zbudowana przełączka na torowisku, żeby w tym miejscu mogły kursować tramwaje dwukierunkowe, które pozwolą dojechać z ronda Matecznego do centrum miasta. Natomiast od strony Łagiewnik tramwaje będą dojeżdżać do przystanku Rzemieślnicza. W dniach 14-15 sierpnia zaplanowano wyłączenie ruchu tramwajowego na odcinku Korona – Łagiewniki.

Więcej informacji na temat inwestycji drogowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Od 16 sierpnia rozpocznie się główny etap remontu, który mocno utrudni życie kierowcom i pasażerom komunikacji miejskiej. Zaplanowano wtedy zasadnicze prace na samym rondzie, a kierowcy będą mieć do dyspozycji tylko po jednym pasie ruchu.

Oprócz tego pojawią się dodatkowe objazdy. Ruch zostanie przełożony najpierw na tarczę ronda od strony ulicy Wadowickiej, a drogowcy będą pracować na rondzie od strony ulicy Kalwaryjskiej. Po tygodniu nastąpi zmiana. Z każdego kierunku wjazdu na rondo będą dostępne prawoskręty, a wszystkie lewoskręty zostaną w tym czasie wyłączone.

Kierowcy jadący od ulicy Wadowickiej będą mogli skręcić tylko w ulicę Kamieńskiego. Podobnie będzie wyglądać sytuacja z przeciwnej strony. Z ulicy Kalwaryjskiej będzie można skręcić tylko w ulicę Konopnickiej. Nie będzie dostępny dwukierunkowy przejazd ze starego Podgórza w stronę Łagiewnik.

Remont ronda Matecznego w Krakowie – objazdy

Utrudnienia zaplanowano do końca miesiąca. Drogowcy zachęcają, żeby w tym czasie unikać rejonu ronda Matecznego. W tym celu przygotowano szereg objazdów. Kierowcy poruszający się od ulicy Zakopiańskiej (z Borku Falęckiego) w kierunku ronda Grunwaldzkiego oraz w stronę alei Trzech Wieszczów będą mogli skręcić już w Łagiewnikach na ulicę Brożka, a później pojechać Kapelanką i Monte Cassino, żeby dojechać do ronda Grunwaldzkiego.

Zobacz wideo

Gdy jedzie się od strony ulicy Kalwaryjskiej i Starego Podgórza, najlepiej skorzystać z objazdu ulicą Limanowskiego i Powstańców Śląskich, aż do estakady Herberta – Turowicza.

Z kolei kierowcy podróżujący od ulicy Kamieńskiego (od strony Prokocimia) będą mogli zjechać na estakadzie Herberta – Turowicza w kierunku Łagiewnik. Od ulicy Zakopiańskiej – podobnie jak w opisywanym wyżej przypadku – mogą skorzystać z trasy przez Kapelankę i Monte Cassino.

Po zakończeniu prac na rondzie rozpoczną się prace na łącznicach, które podczas asfaltowania będą zamknięte. W okolicy zostaną wyznaczone objazdu dla ruchu samochodowego. Podczas prac na łącznicy w stronę Tischnera objazd poprowadzi ulicami: Puszkarską, Walerego Sławka, Kamieńskiego. Podczas prac w stronę Kamieńskiego trasa będzie prowadzić przez rondo Matecznego.

Remont ronda Matecznego będzie kosztować pięć mln zł. Prace w tym miejscu będą realizowane na trzy zmiany - nocą będą prowadzone remonty głównie na prawoskrętach. Utrudnienia potrwają do końca sierpnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.