Dron w służbie policji. Policja kontrolowała pieszych i rowerzystów

Piaseczyńska Policja przeprowadziła akcję "Odłóż telefon i żyj". Wykorzystano drona.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Piesi od zeszłego roku mają pierwszeństwo na przejściach dla pieszych. Jednak nie zwalnia to ich od ostrożności i reagowania na sytuacje na drodze. Podczas przechodzenia przez jezdnię pieszy powinien zdjąć słuchawki, a telefon komórkowy schować. Wszystko po to, aby nie dochodziło do wypadków. Rowerzyści natomiast powinni zejść z roweru i przeprowadzić go przez pasy.

Zobacz wideo Rowerzystka wjechała na przejście dla pieszych wprost pod samochód

Niestety prawo prawem, a jak wypadki z udziałem pieszych rowerzystów były, tak w dalszym ciągu są. Z tego powodu policja w Piasecznie zdecydowała się przeprowadzić akcję „Odłóż telefon i żyj".

Przy współpracy z SRS Służba Ratownictwa Specjalistycznego został wykorzystany dron, który pilnował najczęściej uczęszczane przejścia dla pieszych. Za pomocą statku powietrznego dokonywano nie tylko obserwacji, ale także wydawano komunikaty o treści: "uwaga, tu policja - odłóż telefon", "uwaga, tu policja - zejdź z roweru".

Właśnie komunikaty spowodowały największe zainteresowanie i działały profilaktycznie na pieszych i rowerzystach. W ramach akcji przeprowadzono dziewiętnaście kontroli, z czego piętnaście zakończyło się wystawieniem mandatów karnych (dziesięć dotyczyło rowerzystów, a pięć pieszych), natomiast cztery osoby zostały pouczone.

Obserwowanie drogi i tego co się na niej dzieje jest niezwykle ważne i może zapobiec tragedii. Trzeba jednak czasem przeprowadzać tego typu akcje, aby przypomnieć o tym użytkownikom dróg.

Coraz częściej widuje się tzw. „smartfonowych zombie", którzy trzymają nos w swoich telefonach i nie zwracają uwagi co się wokół nich dzieje. Rowerzystom trzeba też przypominać, że ich również obowiązują przepisy podczas pokonywania przejść dla pieszych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.