Obwodnica Wałcza. Zatwierdzono jej przebieg, ale do jej realizacji długa droga

Zatwierdzono przebieg obwodnicy Wałcza w ciągu DK22. Teraz mogą ruszyć dalsze prace przygotowawcze.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Prace związane z przygotowywaniem pod budowę obwodnicy Wałcza trwają już od grudnia 2020 r. Teraz jest decyzja o przebiegu.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Dla inwestycji opracowano łącznie 13 różnych wariantów i podwariantów przebiegu. Wykonano również inwentaryzacje przyrodnicze, analizy akustyczne, prognozy ruchu i analizy finansowe. Na specjalnej stronie internetowej mieszkańcy mogli zapoznać się z wariantami przebiegu i zgłosić swoje uwagi, głos społeczeństwa został uwzględniony w opracowanej dokumentacji. 

W grudniu ubiegłego roku złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej do Gminy Wałcz. Wskazany został przebieg o długości 12,7 km. Po przeprowadzeniu niezbędnych procedur administracyjnych, w tym uzgodnieniu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska decyzja środowiskowa została wydana. Wybór korytarza przebiegu drogi umożliwia opracowanie bardziej szczegółowej dokumentacji i wykonanie badań podłoża.

S52 - tunelS52 Północna Obwodnica Krakowa. Pierwszy tunel już przebity

Wałcz od końca 2020 roku posiada obwodnicę w ciągu drogi S10. Przez miasto przebiega również DK22 i dopiero budowa obwodnicy w ciągu tej drogi pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego odbywającego się po drogach krajowych. Uwarunkowania terenowe związane głównie z lokalizacją wokół Wałcza licznych jezior powodowały, że wszystkie warianty przebiegu były poprowadzone po wschodniej stronie miasta. W ramach inwestycji powstanie nowy węzeł na obwodnicy w ciągu S10, do którego włączy się obwodnica w ciągu DK22. Nowa trasa będzie rozpoczynała się na południe od miejscowości Strączno, dzięki temu ruch tranzytowy ominie również tą miejscowość. Obwodnica będzie jednojezdniową drogą klasy GP (droga główna ruchu ruchu przyspieszonego).  

W przyszłym roku GDDKiA, która jest odpowiedzialna za inwestycję powinna być gotowa do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w formule Projektuj i Buduj. 

Więcej o: