Warsztaty samochodowe podnoszą ceny usług. Niektóre nawet o 25 proc.

Sytuacja na rynku mocno niepokoi właścicieli samochodów. Rosną koszty eksploatacji samochodu, stawki mandatów wzrosły kilkukrotnie, a do tego na fali podwyżek również warsztaty samochodowe podniosły ceny za usługi.

Popyt na samochody mimo niekorzystnej sytuacji rynkowej nie zmniejsza się. Na brak ruchu nie mogą narzekać właściciele warsztatów i mechanicy. Taki stan rzeczy trwa od pierwszej fali pandemii, gdy Polacy postanowili skorzystać z dodatkowego czasu, żeby naprawić swoje samochody.

Więcej informacji na temat usług znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ciekawym jest fakt, że najpopularniejszymi rocznikami naprawianych pojazdów w ostatnim półroczu 2022 roku są te od 2010 do 2015 roku. Wcześniej znacznie częściej naprawiano samochody, których staż wynosił powyżej 15 lat
Oczywiście wśród najpopularniejszych roczników naprawianych aut nie brakuje również takich, które sięgają połowy lat 90-tych, jednak zdecydowanie stanowią one mniejszość naszego zestawienia

- skomentował Dawid Kaczmarowski z Yanosik Warsztaty. W czasie pandemii wielu Polaków uświadomiło sobie potrzebę posiadania samochodu. To właśnie w tym czasie ten środek transportu uchodził za najbezpieczniejszy.

Wiele osób poszukiwało nowego samochodu lub dodatkowego pojazdu dla partnera. Dlatego mocno wzrósł popyt na auta używane, które przestały być sprowadzane z zagranicy z powodu obostrzeń. Z tego samego powodu znacznie wrosły ceny aut używanych, a tym samym z powodu zwiększonego popytu również ceny napraw w warsztatach.

Ile trzeba czekać na naprawę samochodu?

Zdaniem większości mechaników (65,2 proc.) brak dostępności półprzewodników nie wpływa na czas trwania naprawy uszkodzonego auta. Pozostali (24,8 proc.) mechanicy przyznali, że jest to powód dłuższego czasu oczekiwania na naprawę.

Według 71,8 proc. ankietowanych czas naprawy w porównaniu z ubiegłym rokiem nie wydłużył się. Natomiast 28,2 proc. nie zgodziło się z tym stwierdzeniem. Według mniejszości ankietowanych średni czas oczekiwania na odbiór samochodu wydłużył się o tydzień.

Średnie ceny w warsztatach idą w górę

Wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja, wzrost kosztów za energię i ograniczona dostępność części to powody, przez które mechanicy musieli podnieść stawki za naprawę samochodu. W ankiecie Yanosik Warsztat aż 88,2 proc. mechaników potwierdziło, że ceny wzrosły.

Największa część ankietowanych (31,4 proc.) podniosła ceny o 10-15 proc. Z kolei niecałe 30 proc.  podniosło ceny o 5-10 proc., a 20 proc. respondentów poinformowało o wzroście kosztów naprawy nawet o 20-25 proc.

Jeszcze w 2019 roku średnia cena za naprawę samochodu wynosiła 505 zł. Rok później koszt wzrósł do 598 zł, a w pierwszym półroczu 2021 roku o kolejne 109 zł. Obecnie zdania są mocno podzielone. Większość ankietowanych mechaników (28,9%) z bazy Yanosik Warsztaty odpowiedziało, że średni koszt naprawy pojazdu waha się w kwotach od 400 do 500 zł. Z kolei 18,7% specjalistów przyznało, że ta cena wzrosła już do powyżej 1 000 zł, a 16% że wynosi od 500 do 600 zł

- dodaje Dawid Kaczmarowski.

Jakie auta najczęściej naprawiają Polacy?

Według danych pochodzących z ankiety Yanosik Warsztaty, w warsztatach najczęściej meldowali się właściciele samochodów marki Volkswagen, Skoda, Audi oraz Ford. Natomiast najpopularniejszymi rocznikami były 2010, 2012, 2014 i 2015.

Najczęstszym powodem wizyty w warsztacie była konieczność wykonania przeglądu technicznego, naprawy lub wymiany opon, serwisu klimatyzacji oraz wymiany oleju wraz z filtrami, a także wykonania bieżących napraw. Wizyty w serwisie z powodu poważniejszych awarii, remontów lub napraw silników były znacznie rzadsze.

Jak Polacy szukają warsztatu samochodowego?

Wielu kierowców w poszukiwaniu dobrego mechanika posiłkuje się opinią najbliższych, którzy mają kontakt do sprawdzonych specjalistów. W ostatnich latach rośnie popularność wyszukiwarek internetowych. Kierowcy coraz częściej sugerują się opiniami innych zmotoryzowanych. Jeśli są pozytywne, warsztat tylko na tym zyskuje. Coraz większą rolę odgrywa możliwość umówienia się na wizytę przez internet.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.