W Poznaniu ruszyła produkcja popularnego Volkswagena w wersji na gaz

W zakładzie Volkswagen Poznań ruszyła produkcja kolejnej wersji dobrze znanego i lubianego kombivana. Do rodziny Volkswagena Caddy piątej generacji dołączyła odmiana napędzana gazem ziemnym CNG.

Nowa wersja Volkswagena Caddy, której produkcja rozpoczęła się w poznańskim zakładzie, wyposażona jest w biwalentny, czyli pracujący zarówno na benzynę, jak i na gaz ziemny silnik TGI. To jednostka napędowa 1.5 TGI o mocy 130 KM łączona z manualną skrzynią biegów. W standardowym wyposażeniu znajduje się m.in. Digital Cockpit, który pozwala na wyświetlanie równolegle dodatkowych paramentów jazdy dla gazu CNG oraz dla benzyny.

W samochodzie montowanych jest aż pięć zbiorników gazu o łącznej pojemności wodnej 139 litrów. Mieści się w nich ok. 35 m3 gazu pod ciśnieniem 180-200 bar. Zbiornik benzyny ma natomiast pojemność 11,5 l. W napęd CNG wyposażana jest dłuższa wersja modelu - Volkswagen Caddy Maxi, z rozstawem osi wynoszącym 2970 mm, zarówno w wersji Cargo, jak i w wersji osobowej: Kombi, Life oraz Style, w tym również w wersji 7-miejscowej.

W związku z rozpoczęciem produkcji kolejnej wersji Caddy 5, zakład musiał przejść pewne modyfikacje, umożliwiające montaż w nim instalacji gazowej. W jednej z hal montażowych uruchomiliśmy nowe stanowiska podmontażu zestawów gazowych oraz kontroli szczelności. Dbając o najwyższe bezpieczeństwo pracowników i produkcji, stanowiska te wyposażone zostały dodatkowo w system detekcji metanu oraz okapy wentylacyjne

- mówi Marcin Kanturski, kierownik produkcji w zakładzie Volkswagen Poznań w Poznaniu.

W przypadku poprzedniego modelu Caddy, który również oferowany był w wersji z napędem CNG, wyprodukowane w Antoninku i wyposażone już wstępnie w wydech, reduktor ciśnienia, główny przewód gazowy i mały zbiornik benzynowy samochody były transportowane do zakładu zabudów specjalnych w Swarzędzu i tam uzupełniane o instalację CNG. Caddy 5 z napędem na gaz ziemny powstaje w całości w głównym zakładzie Volkswagen Poznań w Poznaniu.

Montaż instalacji gazowej na gaz ziemny wymaga od pracowników Volkswagen Poznań specjalnych umiejętności. W związku z tym, w ramach przygotowania do produkcji seryjnej Caddy 5 CNG, został zorganizowany szereg szkoleń dla pracowników produkcji oraz jakości. Ponad pięćdziesięciu pracowników zostało przeszkolonych i uzyskało uprawnienia Transportowego Dozoru Technicznego umożliwiające tankowanie samochodów CNG oraz uprawnienia gazowe SEP (G3).

Volkswagen Caddy Maxi 1.5 TGI 130 KMVolkswagen Caddy Maxi 1.5 TGI 130 KM Fot. Volkswagen

Więcej o: