Kiedy policjant może przeszukać auto? Praktycznie kiedy tylko chce

Przepisy nie mają co do tego wątpliwości. Policjant może praktycznie zawsze przeszukać samochód. Warunki stawiane przez prawo są bowiem iluzoryczne. Co to konkretnie oznacza dla kierującego i jak wygląda procedura przeszukania?

Kolejne porady związane z polskimi przepisami obowiązującymi na drogach, znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Kontrola drogowa to nie tylko wykroczenie i mandat. Kontrola drogowa może też mieć charakter czysto rutynowy. Pozwala na wylegitymowanie kierującego, sprawdzenie dokumentów pojazdu czy przeszukanie auta. Chociaż zaraz, zaraz. Do przeszukania pewnie potrzebny jest nakaz? No właśnie nie.

Zobacz wideo Jawor. 27-latek driftował na rondzie przy Placu Wolności w Jaworze

Przeszukanie samochodu bez nakazu? Tak, to możliwe

Podstawę do przeszukania pojazdu w czasie kontroli drogowej daje art. 15 ust. 1 pkt 5 ustawy o policji. Tak wskazuje on pewne przesłanki dające możliwość przeszukania. Tyle że te faktycznie są czysto pozorne. Przepisy mówią bowiem o podejrzeniu, że pojazdem przewożona jest broń, przedmioty, których posiadanie jest zabronione lub przedmioty, które stanowią dowód w aktualnie prowadzonym postępowaniu. A podejrzenie takie może dotyczyć praktycznie każdego. Zarówno dziwnie uśmiechniętego młodzieńca, jak i staruszki jadącej z wnukami na basen.

Przed rozpoczęciem przeszukania policjant musi...

Przed rozpoczęciem przeszukania policjant musi poinformować o tym fakcie kierującego. Na jego prośbę powinien również podać podstawę prawną wykonania takiej czynności, a więc powyższy art. 15 ust. 1 pkt 5 ustawy o policji. W czasie przeszukania funkcjonariusz może zajrzeć nie tylko do bagażnika czy komory silnika, ale także kabiny pasażerskiej, schowków czy pod fotele. Może oglądać każdy z napotkanych przedmiotów, a także zabrać cześć np. na potrzeby analizy laboratoryjnej lub jako dowód w sprawie.

Warto w tym punkcie wspomnieć o tym, że rozpoczynając kontrolę drogową, policjant powinien z kolei przedstawić się, podać swój stopień służbowy oraz nazwę jednostki policji, w której jest zatrudniony.

Kierowca nie zgadza się na przeszukanie auta. Co wtedy?

Czy kierowca może nie zgodzić się na przeszukanie samochodu? Przepisy nie przewidują takiej możliwości. Policjant ma prawo zajrzeć do bagażnika, a więc tak czy tak to zrobi. Jeżeli kierujący zacznie stawiać opór, w najlepszym przypadku dostanie 500 zł mandatu, a w najgorszym zostanie obezwładniony i wyląduje w areszcie z zarzutem utrudniania czynności funkcjonariuszowi.

Nie tylko policja może przeszukać samochód

Kto poza policjantem może przeszukać samochód? Uprawnienia takie otrzymują z mocy ustawy także funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, Służby Celnej, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jeżeli chodzi o Służbę Leśną, uprawnienia są ograniczone – dotyczą terenu lasu lub w pobliżu lasu i przypadku, w którym funkcjonariusze chcą sprawdzić czy kierowca np. nie wywozi z lasu drewna.

Przeszukanie? No dobrze. Poproszę tylko protokół...

W sytuacji, w której policjant postanowi przeszukać samochód, kierujący ma tak naprawdę jedno uprawnienie. Może oznajmić funkcjonariuszom, że żąda spisania protokołu z czynności. Ilość formalności i konieczność poświęcenia na nie nawet kilkudziesięciu minut może sprawić, że policjant odstąpi od przeszukania. Jeżeli nie odstąpi i sporządzi protokół, kierujący może korygować jego treść. Podpis powinien złożyć dopiero pod dokumentem, z którym zgadza się w stu procentach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.