Kierowcy diesli odetchną? Paliwo jest coraz tańsze, ale trzeba być cierpliwym

Po ogromnych i bardzo dynamicznych podwyżkach cen paliw w ostatnich tygodniach, sytuacja zaczyna powoli wracać do normy. Właściciele samochodów z silnikami Diesla będą mogli za jakiś czas odetchnąć - paliwo jest w hurcie tańsze od benzyny.

Przez ostatnie dwa tygodnie hurtowa cena benzyny bezołowiowej 95 spadła z 7304 do 7108 zł. To nadal niewiele, ale prognozy są coraz bardziej optymistyczne. Ceny oleju napędowego spadły zauważalnie więcej. Jeszcze 10 dni temu jeden metr sześcienny tego paliwa kosztował w hurtowniach Orlenu 7378 zł, a dzisiejsza cena wynosi już 7044 zł.

Więcej informacji na temat rynku paliw znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oczywiście są to ceny netto, ale po obniżkach ceny na stacjach powinny się obniżyć o prawie 40 groszy na litrze – tyle w teorii. Trzeba mieć na uwadze, że rynek paliw ma swoją inercję. Niestety, ceny rosną bardzo szybko, a spadają wolniej. Dlatego na efekty hurtowych obniżek klienci będą musieli jeszcze poczekać.

Zobacz wideo

Niewykluczone, że z powodu ogłoszonych przez PKN Orlen, Lotos czy BP wakacyjnych promocji na paliwa, stacje będą próbowały uratować swoje marże pozostawiając możliwie długo wyższe ceny paliw na dystrybutorach.

Hurtowe ceny paliw sugerują, że kierowcy mogą liczyć na delikatną korektę cen oleju napędowego i zaledwie kilku groszy w przypadku benzyny 95-oktanowej. Eksperci oceniają, że dalsze obniżki hurtowych cel oleju napędowego są bardzo możliwe.

Jedną z przyczyn może być spowolnienie gospodarcze, a ostatnie podwyżki sprawiły, że nie opłaca się wytwarzać energii elektrycznej w elektrowniach zasilanych olejem napędowym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.