Nokian Tyres wychodzi z Rosji. Produkował tam 80 proc. swoich opon do osobówek

Zarząd Nokian Tyres podjął decyzję o kontrolowanym wycofaniu się z rynku rosyjskiego. Ze względu na wojnę w Ukrainie i zaostrzające się sankcje, kontynuowanie działalności w Rosji przez Nokian Tyres nie jest już wykonalne ani możliwe do utrzymania.

Nokian Tyres poinformował, że przygotowania do opuszczenia rosyjskiego rynku rozpoczną się niezwłocznie, a firma oceni różne możliwości. Proces ten zostanie przeprowadzony z należytym uwzględnieniem potrzeb lokalnych pracowników i przepisów prawa. Nokian Tyres dokona odpisów z tytułu utraty wartości aktywów rosyjskich w drugim kwartale 2022 roku w wysokości około 300 mln EUR. Odpisy te zostaną ujęte jako wyłączenia poza MSSF. Po uwzględnieniu straty, wartość aktywów netto Nokian Tyres w Rosji i na Białorusi wyniosła około 400 mln EUR na dzień 31 maja 2022 roku.

Przez ostatnie miesiące byliśmy świadkami wstrząsających wydarzeń w Ukrainie. Z wielkim smutkiem śledziliśmy rozwój sytuacji i wraz z całą społecznością międzynarodową jednoznacznie potępiamy wojnę, która spowodowała niewyobrażalne cierpienie tak wielu osób. Nasza krótkoterminowa uwaga skupiła się na dostosowaniu się do szybko zmieniającego się, wysoce niepewnego środowiska operacyjnego oraz na utrzymaniu kontroli nad naszymi operacjami w Rosji

- mówi Jukka Moisio, Prezes i Dyrektor Generalny Nokian Tyres.

Po dokładnym rozważeniu i ocenie różnych opcji, zdecydowaliśmy się odbudować Nokian Tyres bez obecności w Rosji i skupić się na możliwościach rozwoju na naszych pozostałych najważniejszych rynkach. Nie była to łatwa decyzja, biorąc pod uwagę, że mamy w Rosji ponad 1600 pracowników, których doświadczenie bardzo cenimy, a także wiele długotrwałych relacji z klientami i dostawcami, budowanych przez ostatnie 17 lat

- powiedział Jukka Moisio.

Aby zabezpieczyć dostawy swoich produktów, firma Nokian Tyres kontynuuje zwiększanie mocy produkcyjnych w swoich fabrykach w Finlandii i USA, a także podjęła decyzję o zainwestowaniu w zupełnie nowe moce produkcyjne w Europie. Na początku roku firma ogłosiła, że wstrzymała inwestycje w rosyjskim zakładzie i rozpoczęła przenoszenie produkcji wybranych kluczowych rodzin produktów z Rosji do innych fabryk.

Nokian Tyres prowadzi działalność w Rosji od 2005 roku. W 2021 r. około 80 proc. opon do samochodów osobowych produkowanych przez firmę było wytwarzanych w Rosji, a obszar biznesowy Rosji i Azji stanowił około 20 proc. sprzedaży netto Nokian Tyres. Andrey Pantyukhov, który kierował obszarem biznesowym Nokian Tyres w Rosji i Azji, nie jest już członkiem zespołu zarządzającego Nokian Tyres.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.