Kolejne porady w zakresie przepisów dla użytkowników dróg publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.
Hulajnogi elektryczne pojawiły się w Polsce dobre kilka lat temu. I choć pojazdem bez wątpienia były, przepisy tego nie dostrzegały. Prawo nie przewidywało ich definicji. A to prowadziło do paradoksu, w którym jadący hulajnogą był traktowany jak... pieszy! To zmieniło się w maju roku 2021. A nowelizacja przepisów przynosi jadącym hulajnogą ważną informację. Wolna amerykanka skończyła się.
Na początek nieco o uprawnieniach. Według nowych przepisów hulajnogą elektryczną po drogach publicznych mogą jeździć osoby pełnoletnie z dowodem osobistym lub osoby w wieku od 10 do 18 roku życia, posiadające kartę rowerową, ewentualnie prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Nie ma możliwości, aby hulajnogą elektryczną na drodze publicznej jechała osoba w wieku poniżej 10 lat. Jeżeli chodzi o zasady ruchu, reguł jest kilka:
Zakładając, że kierujący hulajnogą w głos powyższych zasad ma prawo jechać po chodniku, to jeszcze nie oznacza że może jechać w sposób dowolny. Ustawodawca ściśle określił reguły. A te mówią wyraźnie że:
Na marginesie, na hulajnodze elektrycznej obowiązuje również zakaz przewożenia osób, zwierząt i przedmiotów, ciągnięcia innych pojazdów oraz prowadzenia w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu. Poza tym hulajnogą nie można np. przejeżdżać przez przejście dla pieszych.
Są przepisy, są wyznaczone obowiązki, a więc i muszą być wskazane sankcje. I w tej kwestii działa nowy taryfikator mandatów. Jakie kary przewiduje? Poniżej wskazujemy listę potencjalnych grzywien. Co ważne, nie są to kwoty pozorne. Policjanci potrafią kontrolować zachowania kierujących hulajnogami. Mandaty sypią się gęsto!
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Należy pamiętać o tym, że wszystkie powyższe zasady po nowelizacji z maja 2021 roku dotyczą nie tylko osób jadących elektryczną hulajnogą. Odnoszą się również do kierujących urządzeniami transportu osobistego UTO (np. elektryczna deskorolka czy segway) oraz urządzeniami wspomagającymi ruch (np. rolki, wrotki, deskorolka). Wyjątek jest jeden. W przypadku urządzeń wspomagających ruch, nie ma wymogu uzyskiwania uprawnień na mocy np. karty rowerowej.