Duże zmiany w Zielonej Karcie. Warto o tym pamiętać przed wyjazdem do Rosji i Białorusi

Koniec z ochroną ubezpieczeniową samochodu w ramach Zielonej Karty podczas podróży do Rosji i Białorusi. Już niebawem po przekroczeniu granicy tych państw kierowcy z Polski będą musieli się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych poinformowało o wypowiedzeniu umowy dwustronnej z białoruskim i rosyjskim biurem. To oznacza, że 31 maja 2023 roku o godzinie 23:59 przestaną obowiązywać w tych krajach Zielone Karty wystawione przez polską organizację w Polsce, a także ich rosyjskie i białoruskie odpowiedniki.

Więcej informacji na temat Zielonej Karty znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Umowy potwierdzające wzajemne respektowanie polis w ramach Zielonej Karty zostały również rozwiązane przez wszystkie kraje z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarię.

Zielona Karta w Rosji i Białorusi

Kierowcy przekraczający granicę tych państw od 1 czerwca 2023 roku będą musieli wykupywać dodatkowe, lokalne ubezpieczenie, które będzie obowiązywać wyłącznie na terenie Rosji i Białorusi. W pozostałych krajach będących sygnatariuszami tego porozumienia wszystkie dotychczasowe zasady będą nadal obowiązywać.

Zielona Karta – w jakich krajach nie jest konieczna?

Polscy kierowcy mogą się poruszać po terenie 27 państw należących do Unii Europejskiej bez Zielonej Karty. Krajowe ubezpieczenie jest również uznawane w takich państwach jak Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gibraltar, Islandia, Lichtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Wyspa Man, Wyspy Normandzkie, Wyspy Owcze. W przypadku zdarzenia drogowego wystarczy wtedy okazać umowę zawarcia OC.

Zobacz wideo

Zielona Karta – w jakich krajach obowiązuje

Wybierając się na wakacje do Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Iranu, Izraela, Macedonii Północnej, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainy kierowcy muszą być wyposażeni w Zieloną Kartę. W innym wypadku będą musieli wykupić na miejscu lokalne ubezpieczenie OC. Bardzo często takie punkty są zlokalizowane na granicy.

Zielona Karta - jak uzyskać dokument?

O Zieloną Kartę można wnioskować po zawarciu umowy o polisę OC. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wystawia ten dokument praktycznie od ręki za darmo lub za kilkudziesięciozłotową opłatą. Jednak warto sprawdzić zasady wydawania Zielonej Karty odpowiednio wcześniej przed wyjazdem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.