Kilka sytuacji, kiedy zapłacisz 1500 zł mandatu za brak prawa jazdy. Nieumyślnie

Mandat za brak prawa jazdy oznacza oczywiście jazdę bez odpowiednich uprawnień. Wbrew pozorom nie jest wycelowany tylko w osoby, które robią to umyślnie. Czasem wystarczy pomyłka.

Mandat za brak prawa jazdy - jaki, za co

Kierowca, który jedzie bez prawa jazdy (uprawnień), a zostanie złapany przez policję, musi się liczyć z bardzo surowym mandatem. Aktualnie to aż 1500 zł.

Przy rażącym naruszaniu przepisów, a za takie można uznać poruszanie się pojazdem, do którego nie mamy uprawnień, policjant może zdecydować się na przekazanie sprawy do sądu. Wtedy kierowcy grozi już poważna grzywna. Sędzia może od teraz ukarać go grzywną w wysokości do 30 000 złotych, a także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Zatrzymany przez policję kierowca bez uprawnień dostanie także zakaz prowadzenia dalszej jazdy. Musi przekazać pojazd osobie z odpowiednimi uprawnieniami albo zostawić go w bezpiecznym miejscu. Co w sytuacji, kiedy do zatrzymania doszło np. na drodze szybkiego ruchu? Jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu, to ten musi zostać odholowany. Oczywiście na koszt kierowcy.

Mały motocykl na prawo jazdy kat. B. Na innym będą kłopoty

Mandat za brak uprawnień wycelowany jest oczywiście w kierowców, którzy jeżdżą pojazdami, na które nie mają odpowiedniego zezwolenia. Czasem jednak można się pomylić i błąd zrobić nieumyślnie. Wybraliśmy kilka takich sytuacji.

Po pierwsze, uważać trzeba na motocykle. Po odpowiednim stażu z prawem jazdy kat. B możemy jeździć "małymi" motocyklami. Pojemność skokowa silnika to maksymalnie 125 cm3. Na większe silniki trzeba już mieć odpowiednie uprawnienia. Motocykle 125 cm3 muszą też spełniać kilka innych warunków. Znakomita większość je spełnia, ale i tak warto się upewnić, czy na dany model nie potrzeba motocyklowego prawa jazdy. Poniżej dokładnie to wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jakimi motocyklami można jeździć na prawie jazdy B?

Sprawdź, ile osób pomieści bus. Jest limit

Na wakacje świetnym pomysłem może być wynajęcie busa. To najwygodniejszy sposób transportu na dłuższą trasę całą paczką znajomych. Miejcie się jednak na baczności. Z prawem jazdy kat. B możemy jechać autem maksymalnie dziewięcioosobowym (osiem osób plus kierowca).

Jak to jest z przyczepą? Konkretne liczby

Na wyjazd możecie też chcieć zabrać przyczepę. I również uważajcie. Z prawem jazdy kategorii B możemy holować przyczepę pozbawioną hamulca najazdowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 750 kg - tutaj łączna masa zestawu nie może przekraczać 4,25 tony. Inaczej ma się rzecz z cięższymi przyczepami wyposażonymi w hamulec. W takim przypadku DMC zespołu pojazdów (auta oraz przyczepy) wynosi 3500 kilogramów.

Warto też pamiętać o maksymalnym stosunku mas samochodu i przyczepy. Ten wskaźnik został ustalony na poziomie 1,33:1. Równanie łatwo przeprowadzić. Wystarczy podzielić DMC pojazdu wpisane w dowodzie rejestracyjnym przez 1,33. Otrzymany wynik to maksymalna masa przyczepy, którą możemy holować naszym pojazdem.

Do większych i cięższych przyczep trzeba mieć już inne uprawnienia.

Czym można jeździć na prawo jazdy kat. B i nie dostać mandatu?

Jeśli wsiądziecie do większego samochodu niż zwykle, to lepiej upewnijcie się, czy jego DMC nie przekracza 3,5 tony. To naprawdę dużo. Na kategorii B możemy jeździć:

  • Małymi dostawczakami. I nie chodzi tu wcale o kombivany (np. popularne Kangoo) czy użytkowe wersje samochodów pokroju VW Transportera o długości 5,0-5,3 m. Ze "zwykłym" prawkiem możemy już jeździć tymi naprawdę sporymi autami klasy Sprintera czy Craftera.
  • Pikapami. Nie tylko tymi znanymi z europejskich ulic. O ile nie mamy na myśli ekstremalnych wersji, to na B załapią się także pikapy o numer większe, które znamy z amerykańskich filmów.
  • Małymi busami i największymi vanami. Ważne, żeby mieściły się nie tylko w DMC, lecz także mogły na pokład zabrać nie więcej niż dziewięć osób z kierowcą. Na większą liczbę pasażerów trzeba już mieć prawo jazdy na autobusy.
  • Kamperami. To z pewnością interesujące zwłaszcza teraz, kiedy zamykane są granice, a popularność kamperów rośnie. Z prawem jazdy kategorii B możecie wynająć/kupić już naprawdę dużego kampera i swoim własnym domem na kołach ruszyć w podróż.

Jednak w każdym z tych przypadków możecie trafić na samochód zbyt ciężki na klasyczne prawo jazdy. Dlatego zawsze dopytajcie w wypożyczalni lub sprawdźcie sami w dowodzie rejestracyjnym. DMC znajdziecie w rubryce F2.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.