Parkowanie na chodniku. Twój SUV może mieć zakaz. Sprawdź rubrykę F2

W Polsce można parkować samochody na chodnikach. Pod kilkoma warunkami. A jeden z nich staje się coraz ważniejszy, ponieważ auta są coraz cięższe.

Parkowanie w dużym mieście jest prawdziwą sztuką. I choć miejsc do zatrzymania pojazdu jest tyle, co na lekarstwo, to nie zwalnia kierowcy od stosowania się do zasad wyznaczonych przez przepisy. I dziś opowiemy o tym, jak prawidłowo parkować na chodniku. Więcej porad dla kierowców znajdziesz na stronie głównej gazety.pl.

Zobacz wideo Parkowanie na przystankach w oku policyjnej kamery

Parkowanie na chodniku - podstawowe zasady:

  • nie ma zakazu zatrzymywania się lub postoju,
  • pojazd stoi na chodniku jedną osią, jednym bokiem lub kołami obydwu osi,
  • szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metra,
  • pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku?

Błędy popełnione przez kierowcę w czasie parkowania na chodniku otwierają drogę do postępowania mandatowego. Policjant lub strażnik miejski mogą ukarać prowadzącego grzywną wynoszącą 100 zł. Co więcej, do konta kierowcy funkcjonariusze dopiszą 1 punkt karny.

Parkowanie na chodniku i DMC powyżej 2,5 tony? To oznacza zakaz

W praktyce okazuje się, że kierowcy nie tylko nie znają zasad parkowania na chodnikach. Nie zdają sobie sprawy z istnienia jeszcze jednego zapisu. Prawo o ruchu drogowym w art. 47 ust. 1 wyraźnie mówi o tym, że na chodnikach mogą się zatrzymywać wyłącznie pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej... 2,5 tony. A to oznacza, że poważny problem mają nie tylko właściciele dostawczaków i luksusowych limuzyn, ale również tak popularnych ostatnio SUV-ów.

Żeby opowiedzieć o skali tego problemu, w pierwszej kolejności warto wskazać listę modeli, które w prawny wymóg nie łapią się. A ta jest naprawdę długa. Wpisać na nią należy nie tylko Volkswagena e-Craftera, ale również Iveco Daily czy Fiata Talento. Po stronie limuzyn limit wyznaczony przez prawo przekracza np. nowy Mercedes klasy S W223 (o przeszło 200 kg) czy BMW serii 7 G11 (o zaledwie 10 kg). Na niewiele lepszej pozycji znajdują się SUV-y. W przypadku wysokoprężnego Land Rovera Discovery limit zostanie przekroczony o ponad pół tony! Nowa Kia Sorento z dieslem waży o 100 kg za dużo, a hybrydowy Lexus RX o ponad 200 kg za dużo.

Gdzie sprawdzić DMC pojazdu? Najlepiej w dowodzie rejestracyjnym. Wartość wyrażona w kilogramach jest zapisana w rubryce o oznaczeniu F2.

Mandat za parkowanie na chodniku, gdy DMC przekracza 2,5 tony

Parkowanie zbyt ciężkim autem na chodniku skończy się takim samym mandatem, jak w przypadku auta źle zaparkowanego. To oznacza karę wynoszącą 100 zł i 1 punkt karny. Gdzie zatem mają zatrzymywać się SUV-y, ciężkie limuzyny i dostawczaki? Nie na chodniku, a jedynie na miejscach do tego wyznaczonych - tj. oznakowanych parkingach przy drogach lub wyznaczonych miejscach postojowych. Chodniki nie są bowiem przystosowane do tak dużych obciążeń - przez to mogą niszczeć i deformować się.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.