DMC. Trzy litery, które decydują o mandacie i prawie jazdy. Lepiej sprawdź dowód

DMC to trzy litery, które zmieniają wszystko. Sprawiają, że kierowca może prowadzić bez uprawnień, dostanie wysoki mandat i... straci prawo jazdy. Przed jazdą nowym autem warto zatem zawsze zajrzeć do dowodu rejestracyjnego.

Kolejne porady dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami znajdziesz w serwisie Gazeta.pl.

Wsiadając do nowego pojazdu, kierowca posiadający kategorię B, raczej nie zagląda do dowodu rejestracyjnego i nie sprawdza jaka wartość została zapisana w rubryce 12. To w niektórych przypadkach może się jednak okazać prawdziwym błędem...

Zobacz wideo Wymiana prawa jazdy to obowiązek. Dla wszystkich. Kiedy trzeba to zrobić?

Prawo jazdy wskazuje typy pojazdów i maksymalne DMC

Prawo jazdy kategorii B w języku potocznym dotyczy wszystkich samochodów osobowych, a w tym SUV-ów, pick-up`ów czy także kamperów. Warto jednak pamiętać o tym, że uprawnienia zostały objęte przez ustawodawcę ograniczeniem masy. Kategoria B dotyczy pojazdów o DMC do 3,5 tony. Wyjątek, w którym DMC może być wyższe i wynosić 4,25 tony, dotyczy wyłącznie pojazdów elektrycznych i wodorowych. Co więcej, wyjątek dotyczy tych prowadzących, którzy mają uprawnienia dłużej niż 2 lata.

Jakie DMC na prawo jazdy B? Przepisy wskazują wyraźnie

Wyobraźmy sobie teraz scenariusz, że kierowca z szerokim uśmiechem zasiada za kierownicą amerykańskiego pick-up`a wyposażonego w blisko 7-litrową V-ósemkę lub jedzie na wakacje kamperem, ewentualnie prowadzi dostawczaka. Tego typu pojazdy bez większych trudności przekraczają dopuszczalną masę całkowitą na poziomie 3,5 tony. I jeżeli wyższa wartość rzeczywiście zostanie zapisana w homologacji auta, a więc i rubryce 12. w dowodzie rejestracyjnym, kierowca ma poważny problem. Bo w takim przypadku de facto prowadzi samochód bez koniecznych uprawnień. Powinien mieć bowiem prawo jazdy kat. C, a nie B.

Identyczny scenariusz dotyczy też przypadku, w którym kierowca ma prawo jazdy kategorii A, a prowadzi samochód do 3,5 tony, ewentualnie posiada prawo jazdy kategorii B, a prowadzi motocykl o pojemności silnika powyżej 125 cm3 i określonej mocy. Nie ma do tego uprawnień!

Zbyt wysokie DMC oznacza... prowadzenie bez uprawnień!

Zatrzymanie takiego kierującego przez patrol policji i sprawdzenie powyższych okoliczności sprawia, że prowadzący popełnia wykroczenie zapisane w art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. To oznacza:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

W skrócie, kierowca który prowadzi zbyt ciężkie auto, według nowego taryfikatora mandatów obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku, dostanie co najmniej 1500 zł grzywny. W skrajnym przypadku już w czasie kontroli drogowej i postępowania prowadzonego przez funkcjonariuszy policji, kara może sięgnąć 5 lub nawet 6 tys. zł w przypadku zbiegu wykroczeń.

Mandat za zbyt wysokie DMC to początek. Kierowca straci też prawo jazdy

Mandat wynoszący od 1,5 do nawet 6 tys. zł to surowa sankcja. A jeszcze nie wyczerpuje wszystkich konsekwencji. Odpowiedzialność w kolejnym punkcie powoduje bowiem art. 94 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten stwierdza wyraźnie, że w przypadku prowadzenia samochodu bez koniecznych uprawnień, obligatoryjny jest również zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowca straci zatem prawo jazdy w ramach posiadanych już kategorii. Na jak długi czas? Decyzję w tej sprawie podejmie już sąd.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.