Kierowcy nie widzą tych znaków. Jeśli robisz inaczej, jesteś wyjątkiem

Spójrz na znak drogowy. Ta komenda zawsze wymusza tą samą reakcję, a mianowicie kierowca zaczyna przeszukiwać wzrokiem pobocze. Tyle że znaki drogowe nie zawsze ukrywają się poza jezdnią. Nie zwrócisz na nie uwagi? No to przygotuj portfel...

Porady związane z przepisami prawa o ruchu drogowym publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Znaki drogowe kojarzą się przede wszystkim z metalowymi wspornikami i tablicami, które są umieszczane po prawej i lewej stronie jezdni. Zdaniem wielu kierowców linie i strzałki namalowane na jezdni znakami już nie są. To bardziej wskazówki. Niestety taki sposób myślenia nie jest prawidłowy. Bo status linii i strzałek wyraźnie określa m.in. par. 85 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych. A ten mówi że:

Znakami drogowymi poziomymi są umieszczone na nawierzchni linie ciągłe lub przerywane, pojedyncze lub podwójne, strzałki, napisy, symbole i inne linie związane z oznaczaniem określonych miejsc na drodze oraz punktowe elementy odblaskowe.
Zobacz wideo Miał trzy promile i prowadził ciężarówkę z 20-tonowym ładunkiem. Obywatela Rosji zatrzymał inny kierowca

Jaką rolę pełnią znaki drogowe namalowane na jezdni?

No dobrze, ale jakie informacje przekazują znaki drogowe poziome? Mogą pełnić tak naprawdę bardzo wiele funkcji.

  1. Na początek zajmują się oddzielaniem pasów ruchu, a czasami oddzielaniem pasów ruchu np. od pobocza. Dobry przykład stanowi linia pojedyncza przerywana P-1 czy linia pojedyncza ciągła P-2 stosowane na drogach wielopasmowych. Jeżeli chodzi o wyznaczanie pobocza, rolę odgrywa tu linia krawędziowa przerywana P-7a i linia krawędziowa ciągła P-7b.
  2. Znaki drogowe poziome to też sposób na rozdzielenie pasów ruchu w przeciwnych kierunkach. W tym zakresie stosowana jest m.in. linia jednostronnie przekraczalna P-3, linia podwójna ciągła P-4 czy linia ostrzegawcza P-6.
  3. Niezwykle ważne są namalowane na jezdni strzałki kierunkowe – wskazują na manewry lub kierunek ruchu, który został dopuszczony na danym pasie ruchu. Wyróżniamy strzałkę kierunkową na wprost P-8a, strzałkę kierunkową do skręcania P-8b, strzałkę kierunkową do zawracania P-8c czy strzałkę naprowadzającą w lewo (P-9) i prawo (P-9b).

Znaki drogowej poziome służą również np. do powtarzania znaków drogowych – chociażby trójkąt podporządkowania P-15 czy napis Stop P-16. Poza tym wskazują miejsce zatrzymania na drodze. I przykład taki dotyczy linii bezwzględnego zatrzymania P-12, linii warunkowego zatrzymania złożonej z trójkątów P-13 czy linii warunkowego zatrzymania złożonej z prostokątów P-14.

Znak 'Odłóż Berło'"Odłóż Berło". Znak z Poznania zaskoczył kierowców. Co tak naprawdę oznacza?

Znaki drogowe poziome, czyli pasy i kierunku ruchu oraz... parking!

Znaki namalowane na jezdni są kluczowe również dla kierowców parkujących pojazd. To za sprawą znaku P-18 wyznaczane są miejsca postojowe, znaku P-19 pas postoju, znaku P-20 koperta postojowa zastrzeżona czy znaku P-24 miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej. Znaki drogowe poziome to też informacja mówiąca o powierzchni wyłączonej z ruchu (znak P-21), pasie ruchu dla autobusów (znak P-22), drodze rowerowej (znak P-24) czy progu spowalniającym na jezdni (znak P-25).

Ile wynosi mandat za znaki drogowe poziome?

Znaki drogowe poziome mogą regulować ruch, ale też pełnić rolę informacyjną czy ostrzegającą. Ich ignorowanie oznacza nie tylko stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ich ignorowanie nawet bez kolizji może wiązać się z konsekwencjami w postaci... mandatu karnego. Na ile wycenione zostało niestosowanie się do znaków poziomych w nowym taryfikatorze mandatów? W większości przypadków kara sięga 100 zł i 1 punktu karnego. Wyjątek dotyczy:

  • znaku P-3 "Linia jednostronnie przekraczalna" – mandat 200 zł i 1 pkt karny,
  • znaku P-4 "Linia podwójna ciągła" – mandat 200 zł i 5 pkt karnych,
  • znaku P-12 "Linia bezwzględnego zatrzymania" – mandat 300 zł i 2 pkt karne.
Więcej o: