W wielu miejscach na drodze pojawia się linia P-4 zwana też linią podwójną ciągłą. Co ona oznacza? Oddziela od siebie przeciwne kierunki ruchu i wskazuje, że na danym odcinku zabronione jest wykonywanie manewru wyprzedzania. Tylko czy w każdym przypadku? Na szczęście nie. Bo w przeciwnym razie podwójna ciągła musiałaby oznaczać powolną jazdę np. za rowerem lub traktorem. Co ważne, choć przepisy przewidują pewne wyjątki, te nie są bezwarunkowe.
O przepisach ruchu drogowego piszemy codziennie na stronie głównej gazety.pl
Kiedy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Kierowca musi dochować dwóch obowiązków:
Jakiego użytkownika drogi można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Tak naprawdę każdego - rowerzystę, traktor, pojazd wolnobieżny albo inny samochód. Warunek jest jeden i wskazaliśmy go przed chwilą - należy zmieścić się w jednym pasie ruchu.
Tak określony wyjątek sprawia, że w większości przypadków na podwójnej ciągłej da się wyprzedzić wyłącznie rowerzystę - i to też przy szerszym pasie ruchu, bo kierowca powinien zachować od niego metrowy odstęp. Bardzo często kierowcy traktorów zjeżdżają na pobocze, żeby umożliwić innym poprawne i bezpieczne wyprzedzanie nawet przy podwójnej ciągłej.
Ile wynosi mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej? 200 złotych i pięć punktów karnych. Mandat nie został podniesiony przy okazji zaostrzenia taryfikatora.
Są jednak sytuacje, w których na linii podwójnej ciągłej nie można wyprzedzić nawet wtedy, gdy samochód i rowerzysta mieszczą się na jednym pasie ruchu. Kiedy tak się dzieje? Przede wszystkim w czasie dojeżdżania do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu - za wyjątkiem ronda.
Czy na podwójną ciągłą można najechać? Tak, ale nie w czasie wyprzedzania. Przepisy dają taką możliwość tylko w sytuacji, w której kierowca zostanie zmuszony do wykonania takiego manewru - wtedy mówimy jednak o omijaniu. Kiedy tak się dzieje? Wtedy gdy inny pojazd zostanie nieprawidłowo zaparkowany przy krawędzi jezdni lub w danym miejscu trwają roboty drogowe, ewentualnie doszło do zdarzenia drogowego - przez co jeden z pasów jest wyłączony z ruchu.
Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu:
Podwójne stawki to oczywiście jeszcze pieśń przyszłości. Aktualnie kierowcom grozi tylko ta pierwsza. Druga będzie przeznaczona dla drogowych recydywistów. System podwójnych kar ma wejść w Polsce we wrześniu tego roku. Razem z nowym taryfikatorem punktów karnych.