Policja szuka kierowców, którzy dogadali się po stłuczce w ostatnim roku. Dla ich dobra

Policjanci z Bydgoszczy poszukują osób, które miały niedawno stłuczkę z innymi samochodami i postanowili nie wzywać na miejsce policji. Może się okazać, że są ofiarami oszustwa i wyłudzenia.

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Toruniu w sprawie dokonania oszustw i wyłudzeń ubezpieczeniowych. Podejrzani celowo doprowadzali do kolizji drogowych, najczęściej w porze wieczorowo-nocnej, w specjalnie wytypowanych miejscach. Czekali w nich lub przemieszczali się w okolicy, poszukując potencjalnych ofiar.

Więcej informacji na temat przestępstw drogowych znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zwykle zajmowali pozycję w tzw. martwym polu i czekali na zmianę pasa ruchu przez ofiarę, za którą jechali. Gdy jadący przed nimi kierowca włączał kierunkowskaz w celu zmiany pasa, gwałtownie przyspieszali i próbowali doprowadzić do stłuczki. Podczas takiego manewru często gasili światła mijania w samochodzie, przez co byli niewidoczni dla kierowcy, który miał w nich uderzyć.

Po zatrzymaniu się pokazywali zapis z kamerki zamontowanej w samochodzie, żeby wzbudzić przekonanie o winie u kierowcy-ofiary. Proponowali jednak rozwiązanie ugodowe, żeby nie wzywać na miejsce policji i dogadać się między sobą.

Zobacz wideo

Jako straszak wykorzystywali utratę zniżek ubezpieczeniowych oraz wysoki mandat za spowodowanie kolizji. Ofiary najczęściej poddawały się namowom i wyrażały zgodę na przekazanie określonej kwoty, która miała pozwolić na naprawę samochodu, a tym samym była ugodą i zamykała sprawę.

Pieniądze były najczęściej przekazywane w gotówce, wypłacane z bankomatu, przelewane lub wypłacane kodem BLIK. W ciągu jednego wieczoru oszuści potrafili doprowadzić do kilku kolizji, a tym samym wyłudzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Policja postawiła już zarzuty w sprawie wymuszania kolizji dwóm mężczyznom – jeden z nich to mieszkaniec Bydgoszczy, a drugi gminy Nowa Wieś Wielka.

Policja próbuje ustalić, ile osób faktycznie zostało poszkodowanych w tym procederze. Dlatego prosi o zgłaszanie się osób, które od maja 2021 roku do 10 kwietnia 2022 roku miały kolizję drogową na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Gdańska, Łodzi oraz w okolicach tych miast. Wezwanie dotyczy osób, które brały udział w okolicznościach wskazujących na podobny sposób działania sprawców.

Poszkodowani mogą się kontaktować pod adresem pg@bg.policja.gov.pl lub telefonicznie pod numerem +48 510 242 879 (w godz. 7.30-15.30).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.