Rusza przetarg na rozbudowę autostrady A4. Chodzi o Południową Obwodnicę Krakowa

GDDKiA ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji rozbudowy autostradowej Południowej Obwodnicy Krakowa. Teraz czeka na oferty.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Rozbudowa autostrady A4 w ramach Południowej Obwodnicy Krakowa polegać będzie na stworzeniu trzeciego pasa. Przetarg na przygotowanie dokumentacji właśnie ruszył.

Zobacz wideo "Autostrada to nie tor wyścigowy" - mówi policja. I karze kierowcę SUV-a aż 2500 zł mandatu

Wybrany wykonawca będzie musiał przygotować Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) i uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla rozbudowy autostrady A4 o trzeci pas ruchu - od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie.

Wykonawca w dokumentach zobligowany będzie do przygotowania minimum pięciu wariantów rozwiązań projektowych obejmujących:

  • poszerzenie istniejących pasów ruchu,
  • dobudowę drugiej jezdni,
  • dobudowę obustronną pasów ruchu,
  • dobudowę jednostronną pasów ruchu,
  • odcinkowo nowy przebieg drogi.

W dalszej kolejności wykonawca będzie musiał przeprowadzić prezentacje społeczne i wybrać trzy warianty, które przekaże GDDKiA do dalszej pracy. Dzięki takiej procedurze ma być możliwość wybrania najlepszego wariantu.

Odcinek Balice - ul. Kąpielowa, o długości około 17,2 km, ma przekrój dwupasowy i pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Obecnie, oprócz prowadzenia ruchu tranzytowego na trasie Katowice - Rzeszów, stanowi też uzupełnienie układu komunikacyjnego miasta Krakowa. Głównym powodem decyzji o przebudowie jest większe natężenie ruchu, które cały czas wzrasta. Ma zostać zwiększona przepustowość i bezpieczeństwo tego odcinka.

Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie mieć 48 miesięcy na zakończenie zlecenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.