Jak utworzyć prawidłowy korytarz życia? Kierowcy wciąż tego nie potrafią

W czasie wypadku o życiu ofiar decydują dosłownie sekundy! Stąd kluczowa rola, którą odgrywa korytarz życia. Zasady jego tworzenia warto przypomnieć dziś, czyli w momencie startu majówkowych wyjazdów.

Kolejne porady związane z przepisami i bezpieczeństwem na drogach znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Tak naprawdę już dziś zacznie się długi weekend majowy. To oznacza, że wielu z was może się właśnie... pakować na wyjazd. Cóż możemy doradzić? Oczywiście jedźcie ostrożnie. Pamiętajcie też o tym, że na drogach dziś i jutro będzie można spotkać ogromną liczbę pojazdów. To może oznaczać korki. A w korku bezwzględnie trzeba pamiętać o zasadzie poprawnego tworzenia korytarza życia.

Zobacz wideo Policja pokazała wzorowy korytarz życia podczas eskorty karetki z sercem przygotowanym do przeszczepu

Każda sekunda się liczy! Dlatego korytarz życia jest tak ważny

Wyobraźmy sobie, że kilkaset metrów przed wami doszło do wypadku np. na drodze ekspresowej. Ta zostanie momentalnie zatkana, ofiary wypadku mogą potrzebować specjalistycznej ratowników medycznych. Od niej może zależeć ich zdrowie i życie. Tylko żeby poszkodowane osoby mogły ją otrzymać, służby muszą dotrzeć na miejsce.

I tu zaczyna się potężna rola przypisana korytarzowi życia. To on ma ułatwić policji, straży pożarnej czy karetce dotarcie do ofiar wypadku. Trzeba pamiętać o tym, że po zdarzeniu drogowym każda sekunda może decydować o życiu lub śmierci.

Jak stworzyć korytarz życia? Zasady są proste.

Jak prawidłowo stworzyć korytarz życia? Jego zasady nie są skomplikowane. Pojazdy stojące na pasie lewym powinny zjechać maksymalnie na lewo. Czasami do linii wyznaczającej jezdnię, a czasami oraz w miarę możliwości i potrzeb - na pobocze. Pojazdy stojące na pasie prawym lub pasach znajdujących się po prawej stronie pasa lewego muszą odsunąć się maksymalnie w prawo. W efekcie między dwiema kolumnami stworzy się wystarczająca przestrzeń, aby pomiędzy nimi przejechały samochody służb ratunkowych.

Korytarz życiaKorytarz życia fot. Moto.pl

Zasady dotyczące korytarza życia muszą być powtarzane do znudzenia. Powód? Zajrzyjcie do sieci i popatrzcie tylko na filmiki udostępniane przez kierujących oraz służby ratunkowe. Polscy kierowcy nadal mają problem z szybkim reagowaniem i sprawnym formowaniem korytarza życia. To raz.

Dwa, że nadal nie brakuje cwaniaków, którzy korzystając z uprzejmości innych użytkowników drogi, próbują wykorzystać powstałą przestrzeń i objechać zator drogowy po wypadku. Sądzą, że w ten sposób szybciej pokonają zakorkowany odcinek. Są też tacy, którzy jadą korytarzem życia pod prąd...

Policja na autostradzie A1Aktualny taryfikator mandatów na rok 2022. W Polsce doszło do rewolucji

Mandat za korytarz życia? Trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni!

Rola odgrywana przez korytarz życia jest kluczowa. Właśnie dlatego nowy taryfikator mandatów, obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku, postanowił szczególnie mocno sankcjonować kierowców, którzy łamią jego zasady. Prowadzący, który nie dostosuje się do ustawowych wymogów w zakresie korytarza życia, może dostać od 500 do 2500 zł mandatu. Choć do momentu wejścia w życie nowego taryfikatora punktów wykroczenie nie oznacza punktów karnych, bo takiego czynu nie ma w starym taryfikatorze, policjanci mogą obejść ten zapis.

Możliwe jest dopisanie do konta kierującego sześciu punktów karnych za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Więcej o: