Oznakowanie przedstawione 28 kwietnia 2022 r. jest radykalnie inne i bardzo przypomina niemiecki wzór. Zastosowane kolory: niebieski i żółty, mogą się kojarzyć również z samochodami brytyjskiej policji, ale wyspiarze zamiast poziomych pasów stosują szachownicę.
Więcej wiadomości o polskiej policji znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Zmiany wymusiło nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 roku, które weszło w życie miesiąc później. Ich podstawowym celem jest zwiększenie widoczności radiowozów na drodze. Mają to sprawić trzy podstawowe założenia nowego projektu:
Podobne zmiany dotyczą nie tylko samochodów, ale i policyjnych motocykli. Trzeba przyznać, że rzeczywiście wyglądają nowocześnie i bardziej rzucają się w oczy. Pokazowy jednoślad oraz samochód policyjny można było podziwiać na stoisku targowym w Kielcach.
Towarzyszyli im funkcjonariusze policji w mundurach zgodnych z aktualnym wzorem. Ich projekty ściągnęły na policję falę krytyki i patrząc na nie z perspektywy czasu, chyba uzasadnionej. Kiedy mundury służbowe zadebiutowały w 2009 r., od razu pojawiły się głosy, że odblaskowe lampasy na szwach i luźny krój upodobniły je do dresów.
Nowe radiowozy powinny zostać przyjęte o wiele lepiej, bo wyglądają niezwykle "europejsko". Dotyczy to również motta umieszczonego na samochodach i motocyklach, które przypomina nam o tym, że policja jest po to, aby nam pomagać i nas chronić.
Oprócz tego policja zaprezentowała na swoim stoisku inne ciekawe samochody. Wśród nich znalazł się mobilny posterunek modułowy oraz specjalistyczny pojazd Tajfun IV. Ten ostatni gwarantuje zwiększoną odporność na uderzenia tępymi i ostrymi przedmiotami oraz na działanie ognia, dzięki czemu nadaje się do tłumienia zamieszek.
Ciężarowy Tajfun IV został wyposażony w dwa przystosowane do zadań policyjnych działka wodne oraz groźnie wyglądający zderzak. Oby obywatele protestujący w obronie demokratycznych fundamentów państwa prawa nie musieli ich oglądać.