Nowe radiowozy w pełnej krasie. Są jak choinki, mają po 30 LED-ów

Zgodnie z obietnicą na targach Polsecure w Kielcach policja zaprezentowała radiowozy z nowym oznakowaniem. Będzie się trzeba do niego chwilę przyzwyczajać, chyba że ktoś mieszkał za naszą zachodnią granicą.

Oznakowanie przedstawione 28 kwietnia 2022 r. jest radykalnie inne i bardzo przypomina niemiecki wzór. Zastosowane kolory: niebieski i żółty, mogą się kojarzyć również z samochodami brytyjskiej policji, ale wyspiarze zamiast poziomych pasów stosują szachownicę.

Zobacz wideo W Studiu Biznes test legendy: Mercedesa klasy G

Więcej wiadomości o polskiej policji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zmiany wymusiło nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 roku, które weszło w życie miesiąc później. Ich podstawowym celem jest zwiększenie widoczności radiowozów na drodze. Mają to sprawić trzy podstawowe założenia nowego projektu:

  • Ostrzegawcze sygnały błyskowe, których będzie trzy razy więcej. Zamiast 10 lamp LED każdy radiowóz otrzyma ich aż 30
  • Nowy wzór oznakowania i dodatkowe elementy odblaskowe. Na aucie będzie można umieszczać dodatkowe elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej.
  • Brak określenia barwy i tła dla napisu świetlnego POLICJA

Podobne zmiany dotyczą nie tylko samochodów, ale i policyjnych motocykli. Trzeba przyznać, że rzeczywiście wyglądają nowocześnie i bardziej rzucają się w oczy. Pokazowy jednoślad oraz samochód policyjny można było podziwiać na stoisku targowym w Kielcach.

Nowe oznakowanie radiowozów polskiej policjiNowe oznakowanie radiowozów polskiej policji fot. policja

Oprócz radiowozów z nowym oznakowaniem na stoisku był Tajfun IV

Towarzyszyli im funkcjonariusze policji w mundurach zgodnych z aktualnym wzorem. Ich projekty ściągnęły na policję falę krytyki i patrząc na nie z perspektywy czasu, chyba uzasadnionej. Kiedy mundury służbowe zadebiutowały w 2009 r., od razu pojawiły się głosy, że odblaskowe lampasy na szwach i luźny krój upodobniły je do dresów.

Nowe radiowozy powinny zostać przyjęte o wiele lepiej, bo wyglądają niezwykle "europejsko". Dotyczy to również motta umieszczonego na samochodach i motocyklach, które przypomina nam o tym, że policja jest po to, aby nam pomagać i nas chronić.

Oprócz tego policja zaprezentowała na swoim stoisku inne ciekawe samochody. Wśród nich znalazł się mobilny posterunek modułowy oraz specjalistyczny pojazd Tajfun IV. Ten ostatni gwarantuje zwiększoną odporność na uderzenia tępymi i ostrymi przedmiotami oraz na działanie ognia, dzięki czemu nadaje się do tłumienia zamieszek.

Ciężarowy Tajfun IV został wyposażony w dwa przystosowane do zadań policyjnych działka wodne oraz groźnie wyglądający zderzak. Oby obywatele protestujący w obronie demokratycznych fundamentów państwa prawa nie musieli ich oglądać.

Modułowy posterunek i pojazd Tajfun IVModułowy posterunek i pojazd Tajfun IV fot. policja

Więcej o:
Copyright © Agora SA