Ukryta funkcja lusterek, wystarczy odpowiednio ustawić przełącznik

Zauważyłeś dziwny symbol na joysticku do sterowania ustawienia lusterek bocznych? To może oznaczać, że masz w swoim aucie przydatną funkcję, która zdecydowanie ułatwia manewrowanie na ciasnym parkingu.

Do lektury kolejnych porad z zakresu techniki jazdy i obsługi pojazdów zapraszamy również w serwisie Gazeta.pl.

Parkowanie jest podstawowym manewrem drogowym. Bez niego nie da się wjechać w miejsce przed blokiem czy stanowisko postojowe w garażu podziemnym. Jednocześnie parkowanie obarczone jest sporym ryzykiem. Bo kierowca zawsze może nie zauważyć przeszkody i uszkodzić swój pojazd.

Zobacz wideo 78-latek zignorował rogatki na przejeździe kolejowym. Chwilę później sie opamiętał

Obniżane lusterko w czasie cofania. Coś między czujnikami a kamerą.

Producenci praktycznie od zawsze starają się ułatwiać kierowcom parkowanie. Najpierw poprzez stosowanie lusterek bocznych i wstecznego, potem poprzez projektowanie nadwozi w taki sposób, aby gwarantowały maksymalną widoczność. Na tym oczywiście proces technologiczny nie zatrzymał się. Kolejnym krokiem stały się czujniki parkowania i kamery cofania. Zanim jednak kamera weszła do użytku, w świecie moto pojawiło się coś jeszcze. Lusterko automatycznie obniżane po wrzuceniu biegu wstecznego.

Funkcja jest niezwykle wygodna. Pozwala na uważniejsze obserwowanie linii czy krawężnika w czasie parkowania równoległego. Daje też możliwość ocenienia czy np. pod auto nie wchodzi właśnie kot lub gołąb oraz sprawdzenia czy na jezdni nie leżą przeszkody w postaci cegłówki lub rozbitej butelki. Obniżane lusterko boczne przynosi jeszcze jedną korzyść. W przypadku wjazdu w ciasną przestrzeń parkingową, pozwala na wykonanie manewru na tzw. milimetry.

Wrzuć wsteczny, a lusterko obniży się. Po aktywacji tej funkcji!

W niektórych autach po wrzuceniu biegu wstecznego automatycznie obniża się tylko lusterko prawe. W niektórych obniżają się obydwa lusterka. I choć funkcja ta jest często spotykana dziś (a był moment, że stała się niemalże standardem), kierowca powinien pamiętać o tym, że wymaga wcześniejszej aktywacji. I tu również producenci stosują różne systemy.

  • Czasami obniżanie lusterka bocznego jest włączane poprzez odpowiednie ustawienie pokrętła sterującego położeniem lusterek. Warto obserwować symbole zapisane na joysticku i po prostu ustawić go w odpowiedniej pozycji – zupełnie jak w przypadku włączenia automatycznego składania.
  • Bywa jednak, że funkcję obniżania lusterka w czasie cofania włącza się poprzez opcję ukrytą w odpowiednim menu komputera pokładowego. Często ukrywa się ona w zakładce komfort, parkowanie lub lusterka i światła.

Obniżające się lusterko to nie koniec. Liczy się światło i... wycieraczka.

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze dwie ciekawostki. Po pierwsze wraz z obniżaniem lusterka wstecznego podczas cofania uruchomić można też pracę tylnej wycieraczki. Przetarcie szyby ma poprawić pole widzenia kierowcy. To raz. Dwa funkcja często jest sprzężona z czujnikiem deszczu. W efekcie włącza się tylko w czasie opadów. Po drugie czy wiecie czemu służy światło wstecznego? Nie tylko informuje innych użytkowników drogi o waszym manewrze. W nocy oświetla wam też drogę i zwiększa pole widzenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.