Ukryta funkcja lusterek, wystarczy odpowiednio ustawić przełącznik

Zauważyłeś dziwny symbol na joysticku do sterowania ustawienia lusterek bocznych? To może oznaczać, że masz w swoim aucie przydatną funkcję, która zdecydowanie ułatwia manewrowanie na ciasnym parkingu.

Do lektury kolejnych porad z zakresu techniki jazdy i obsługi pojazdów zapraszamy również w serwisie Gazeta.pl.

Parkowanie jest podstawowym manewrem drogowym. Bez niego nie da się wjechać w miejsce przed blokiem czy stanowisko postojowe w garażu podziemnym. Jednocześnie parkowanie obarczone jest sporym ryzykiem. Bo kierowca zawsze może nie zauważyć przeszkody i uszkodzić swój pojazd.

Zobacz wideo 78-latek zignorował rogatki na przejeździe kolejowym. Chwilę później sie opamiętał

Obniżane lusterko w czasie cofania. Coś między czujnikami a kamerą.

Producenci praktycznie od zawsze starają się ułatwiać kierowcom parkowanie. Najpierw poprzez stosowanie lusterek bocznych i wstecznego, potem poprzez projektowanie nadwozi w taki sposób, aby gwarantowały maksymalną widoczność. Na tym oczywiście proces technologiczny nie zatrzymał się. Kolejnym krokiem stały się czujniki parkowania i kamery cofania. Zanim jednak kamera weszła do użytku, w świecie moto pojawiło się coś jeszcze. Lusterko automatycznie obniżane po wrzuceniu biegu wstecznego.

Funkcja jest niezwykle wygodna. Pozwala na uważniejsze obserwowanie linii czy krawężnika w czasie parkowania równoległego. Daje też możliwość ocenienia czy np. pod auto nie wchodzi właśnie kot lub gołąb oraz sprawdzenia czy na jezdni nie leżą przeszkody w postaci cegłówki lub rozbitej butelki. Obniżane lusterko boczne przynosi jeszcze jedną korzyść. W przypadku wjazdu w ciasną przestrzeń parkingową, pozwala na wykonanie manewru na tzw. milimetry.

Po co jest plastikowy język pod lusterkiem? Im krótszy dzień, tym częściej się go używaW starszych autach przy lusterku był taki język. Dlaczego już się go nie używa?

Wrzuć wsteczny, a lusterko obniży się. Po aktywacji tej funkcji!

W niektórych autach po wrzuceniu biegu wstecznego automatycznie obniża się tylko lusterko prawe. W niektórych obniżają się obydwa lusterka. I choć funkcja ta jest często spotykana dziś (a był moment, że stała się niemalże standardem), kierowca powinien pamiętać o tym, że wymaga wcześniejszej aktywacji. I tu również producenci stosują różne systemy.

  • Czasami obniżanie lusterka bocznego jest włączane poprzez odpowiednie ustawienie pokrętła sterującego położeniem lusterek. Warto obserwować symbole zapisane na joysticku i po prostu ustawić go w odpowiedniej pozycji – zupełnie jak w przypadku włączenia automatycznego składania.
  • Bywa jednak, że funkcję obniżania lusterka w czasie cofania włącza się poprzez opcję ukrytą w odpowiednim menu komputera pokładowego. Często ukrywa się ona w zakładce komfort, parkowanie lub lusterka i światła.

Obniżające się lusterko to nie koniec. Liczy się światło i... wycieraczka.

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze dwie ciekawostki. Po pierwsze wraz z obniżaniem lusterka wstecznego podczas cofania uruchomić można też pracę tylnej wycieraczki. Przetarcie szyby ma poprawić pole widzenia kierowcy. To raz. Dwa funkcja często jest sprzężona z czujnikiem deszczu. W efekcie włącza się tylko w czasie opadów. Po drugie czy wiecie czemu służy światło wstecznego? Nie tylko informuje innych użytkowników drogi o waszym manewrze. W nocy oświetla wam też drogę i zwiększa pole widzenia.

Więcej o: