Więcej porad związanych z eksploatacją pojazdu znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.
W tym materiale niejako... powrócimy do egzaminu na prawo jazdy. Bo ten w części praktycznej prawie zawsze zaczyna się w taki sam sposób. A więc kandydat na kierowcę musi ustawić fotel, kierownicę i właśnie lusterka. Jak to zrobić? W przypadku egzaminu najważniejsze jest ustawienie lusterek bocznych w taki sposób, aby te sprawdzało się w ruchu miejskim. I właśnie od tej kwestii zaczniemy ten materiał.
Prędkość w ruchu miejskim jest zdecydowanie mniejsza niż np. na autostradzie. To jednak nie oznacza, że kierowca ma dużo czasu na reakcję. Ruch jest bardziej skondensowany. To oznacza, że prowadzący powinien mieć możliwie najszerszy ogląd bezpośredniego otoczenia samochodu. To ułatwi mu m.in. takie manewry jak zmiana pasa ruchu czy parkowanie. Jak ustawić lusterka do miasta? To raczej proste. Warto pamiętać o kilku zasadach.
Warto też pamiętać o prawidłowym ustawieniu lusterka wstecznego. Prawidłowe ustawienie nie oznacza skierowania zwierciadła w stronę kierowcy, a raczej tylnej szyby. Tak żeby kierowca widział drogę bezpośrednio za pojazdem, a nie swoją twarz. Poza tym trzeba wspomnieć też o elektronicznych ułatwieniach. We współczesnych pojazdach spotykane są czujniki aut w martwym polu. O obecności pojazdu na sąsiednim pasie kierowca jest informowany za pomocą lampki wyświetlanej na powierzchni właściwego lusterka bocznego.
W sytuacji, w której kierowca wyjedzie z miasta i wjedzie np. na drogę ekspresową czy autostradę, całkowicie zmieniają się potrzeby. Bo wtedy chce widzieć obraz obok auta, ale też w oddali. Tak, aby móc bezpiecznie zmienić pas ruchu. Co to oznacza dla ustawienia lusterek?