Prosty sposób, żeby przyspieszyć Mapy Google. Wystarczy kilka kliknięć

Czemu kochamy Mapy Google? Bo proponują objazdy, wiedzą gdzie są korki, a do tego informują o patrolach policji. Aplikacja nie zawsze działa jednak szybko. Jest na szczęście trik, który już po kilku kliknięciach, przyspieszy Mapy Google.

Z listą dalszych porad dotyczących tematów okołomotoryzacyjnych pojawiamy się też w serwisie Gazeta.pl.

Mapa Google jest chyba najpopularniejszą aplikacją nawigacyjną na świecie. Z samego sklepu Google Play została pobrana do tej pory przez przeszło 15 milionów użytkowników. A do tej ilości dopisać trzeba też kolejne miliony pochodzące z apple`owskiego sklepu AppStore oraz wszystkich tych kierowców, którzy mieli zainstalowaną aplikację w telefonie już przy starcie urządzenia.

Zobacz wideo Aplikacje, które przydadzą ci się do nawigacji

Mapy Google wolno działają. Co robię nie tak?

Popularność Map Google wynika ze sprawności ich działania. Mają duże pokrycie tras, często aktualizowane informacje o remontach czy otwarciach kolejnych odcinków, a do tego czerpią dane dotyczące natężenia ruchu z ogromnej ilości urządzeń. I choć o kolejnych zaletach aplikacji można pisać przez kolejne kilka akapitów, warto też skupić się na pewnych wadach. Mapy Google przetwarzają ogromną ilość informacji. Zatem czasami po prostu wieszają się. A do tego dochodzą problemy z ograniczonym zasięgiem sieci i internetu.

Chcesz przyspieszyć Mapy Google? Najpierw usuń dane i oznaczenia na mapie!

Jakie informacje przetwarza aplikacja? Nie są to tylko aktualne wskazówki nawigacyjne. Mapy spowalniają również wszystkie dane zachowane przez użytkownika, a w tym zapisane lokalizacje czy zapisane trasy. Dane te warto od czasu do czasu kasować. To powinno zdecydowanie przyspieszyć ładowanie się aplikacji, ale także i jej pracę. Jak to zrobić? W przypadku smartfonów opartych na architekturze Android, kierowca powinien pokonać następującą ścieżkę:

Ustawienia ogólne – Aplikacje – Google Maps – Pamięć – Wyczyść dane

Jak wyczyścić historię danych w przypadku iPhone`a? To równie proste. Tu konieczna jest następująca ścieżka:

Aplikacja Google Maps – ikonka z imieniem w górnym, prawym rogu – Ustawienia – Informacje, warunki i prywatność – Czyszczenie danych aplikacji

Google Maps działa wolno? A może to wina aktualizacji

Czasami zdarza się jednak, że powolna praca aplikacji nie wynika z zapisanych danych czy zasięgu, a... wadliwie wykonanej aktualizacji. Całe szczęście i w takim przypadku kierowca nie pozostaje bez narzędzi zaradczych. Może bowiem zawsze... aktualizację odinstalować. Tak, chwilowo utraci dostęp do najnowszych funkcjonalności. Warto jednak pamiętać o tym, że przy kolejnych zmianach, Mapy Google powinny się zaktualizować automatycznie. A nowsza wersja programu z pewnością będzie oznaczać mniej problemów.

Aby cofnąć aktualizację Google Maps w przypadku telefonu z Androidem, pokonaj następującą ścieżkę:

Ustawienia – Aplikacje – Google Maps – Więcej – Odinstaluj uaktualnienie

Jak przyśpieszyć Google Maps? Pomyśl o mapie, ale... offline

Sposobem na przyspieszenie pracy Mapy Google jest też zapisanie mapy na telefonie i późniejsze wykorzystywanie jej w trybie offline. W ten sposób nawigowanie nie będzie zależne np. od zasięgu w telefonie. I choć rozwiązanie wydaje się idealne, niesie ze sobą też kilka wad. A konieczność wcześniejszego planowania dopiero otwiera listę. Korzystanie z Mapy Google w trybie offline automatycznie odbiera dostęp do informacji o natężeniu ruchu. Aplikacja nie będzie reagować na korki i nie zaproponuje alternatywnych przejazdów.

Poza tym w trybie offline Mapa Google działa tylko w trybie samochodowym, a do tego zapisane mapy wymagają aktualizacji maksymalnie co 15 dni. Jeżeli kierujący jej nie wykona, zapisane mapy znikną. Ostatnią i zdecydowanie największą wadą korzystania z Map Google w trybie offline jest fakt, że zapisać można mapę województwa, miasta czy mniejszej miejscowości, ale nie całego kraju. A to sprawia, że bez dostępu do internetu, raczej ciężko wyznaczyć trasę wyjazdu w odległe rejony kraju czy poza jego granicę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.