Maybach rosyjskiego oligarchy skonfiskowany. Często przewoził Putina

Pancerny Mercedes-Maybach S 650 został skonfiskowany na Sardynii w ramach sankcji wymierzonych w rosyjskich oligarchów. Okazało się, że samochód był regularnie wykorzystywany do przewożenia Władimira Putina.

Jak donosi włoski dziennik Corriere della Sera, czarny Mercedes-Maybach S 650 Guard o numerach rejestracyjnych FN133YT został skonfiskowany kilka dni temu na Sardynii. Pancerna limuzyna oficjalnie należała do jednego z bliskich przyjaciół Putina – rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa.

Więcej informacji na temat motoryzacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

W ramach sankcji nałożonych na osoby z bliskiego otoczenia rosyjskiego prezydenta, samochód przejęły włoskie służby. Lokalne źródła donoszą, że pancernym Maybachem często podróżował Władimir Putin podczas tajnych wizyt w okolicach Porto Cervo. Miejscowość w północnej części wyspy jest szczególnie uwielbiana przez rosyjskich oligarchów.

Opancerzona limuzyna wyprodukowana w 2018 roku jest warta prawie 3 mln złotych. Pojazd skonfiskowany przez służby to poprzednia generacja modelu. Jest wyposażony w elementy zabezpieczające, które spełniają najwyższą klasę ochrony balistycznej VR10 dostępną dla pojazdów cywilnych. Nadwozie i okna samochodu wytrzymują ostrzał z karabinu automatycznego przy użyciu amunicji przeciwpancernej.

Zobacz wideo

Samochód jest również odporny na wybuchy. Dach, podłoga i boczne elementy nadwozia spełniają rygorystyczne kryteria dyrektywy ERV 2010, której specyfikacja nie jest jawna. W tej kwestii Maybach posiada stosowną certyfikację wystawioną przez niemiecką policję.

To już kolejna strata rosyjskiego oligarchy. Niedawno Usmanow stracił jacht Dilbar, który był jedną z największych tego typu jednostek pływających na świecie. Jego wartość to około 600 milionów dolarów.

Aliszer Usmanow to jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, zaprzyjaźniony z Putinem. Swego czasu był jednym z udziałowców klubu piłkarskiego Arsenal Londyn. Media donoszą, że jest powiązany z rosyjską mafią sołncewską. Jego majątek szacuje się na ok. 18 mld dolarów.

Mercedes-Maybach klasy SNowy Mercedes-Maybach klasy S to kwintesencja przepychu

Co ciekawe, rosyjski oligarcha został uznany honorowym obywatelem położonego na Sardynii miasteczka Arzachena, gdyż regularnie gościł głowy państw, biznesmenów i różne osobistości ze świata kultury, gospodarki i polityki.

Więcej o: