Ranking najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Warszawa i Poznań poza podium

Korki to zmora wielu kierowców. Sprawdź, w których miastach mieszkańcy spędzają w nich najwięcej czasu i jak wypadamy na tle innych krajów.

TOMTOM Traffic Index to publikowany co roku raport zawierający dane o korkach z 404 miast w 58 krajach. Analizowane dane są zbierane codziennie od ponad 600 milionów kierowców korzystających z urządzeń producenta. Raport uwzględnia także 12 polskich miast.

Jak zmierzyć korki?

W raporcie poziom zatłoczenia miasta jest wyrażany w procentach i oznacza dodatkowy czas potrzebny na przejechanie odcinka. Przykładowo, 50-procentowy poziom zatłoczenia oznacza, że przejechanie odcinka zajmie o 50 procent więcej czasu względem swobodnego przejazdu, na przykład podczas jazdy w nocy lub świąteczne dni, kiedy natężenie ruchu jest znikome i nie wpływa w znaczny sposób na czas przejazdu. Średnia wartość zatłoczenia uwzględnia dane zbierane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej tekstów o motoryzacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Co nam mówi raport z 2021 roku?

  • Najbardziej zakorkowanym miastem świata był Stambuł.
  • Osiem polskich miast w pierwszej setce światowego rankingu.
  • Najgorszym dniem pod względem korków w Polsce był 8 lutego.
  • Zmniejszyło się zatłoczenie miast w godzinach szczytu. W Warszawie było mniejsze o 19 pp w godzinach porannych i o 7 pp. mniejsze w godzinach popołudniowych.
  • Największy wzrost natężenia ruchu względem roku 2019 zanotowano w Szczecinie.
  • Natężenie ruchu w weekendy wzrosło względem roku 2019.

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce (2021)

Ponownie najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce okazała się Łódź, zajmując 13 miejsce w światowym rankingu. Na podium znalazły się także Kraków oraz Wrocław. Oba miasta ze średnim poziomem zatłoczenia powyżej 40 procent. Pełna lista miast dostępna poniżej:

Najbardziej zakorkowane miasta w PolsceNajbardziej zakorkowane miasta w Polsce opracowano na podstawie: TomTom Traffic Index

Zauważalne jest zwiększenie zakorkowania niemal wszystkich miast względem poprzedniego roku, natomiast w większości miast zatłoczenie jest wciąż mniejsze niż w roku 2019. Zmniejszenie się ruchu w godzinach szczytu jest pozytywnym zjawiskiem i trendem zauważanym na całym świecie. Raport za przyczynę takiego zjawiska uznaje pandemię.

Zobacz wideo Czy wiesz jak prawidłowo włączać się do ruchu? Dzięki tym zasadom, każdemu będzie jeździć się wygodniej
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.