TOMTOM Traffic Index to publikowany co roku raport zawierający dane o korkach z 404 miast w 58 krajach. Analizowane dane są zbierane codziennie od ponad 600 milionów kierowców korzystających z urządzeń producenta. Raport uwzględnia także 12 polskich miast.
W raporcie poziom zatłoczenia miasta jest wyrażany w procentach i oznacza dodatkowy czas potrzebny na przejechanie odcinka. Przykładowo, 50-procentowy poziom zatłoczenia oznacza, że przejechanie odcinka zajmie o 50 procent więcej czasu względem swobodnego przejazdu, na przykład podczas jazdy w nocy lub świąteczne dni, kiedy natężenie ruchu jest znikome i nie wpływa w znaczny sposób na czas przejazdu. Średnia wartość zatłoczenia uwzględnia dane zbierane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej tekstów o motoryzacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Ponownie najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce okazała się Łódź, zajmując 13 miejsce w światowym rankingu. Na podium znalazły się także Kraków oraz Wrocław. Oba miasta ze średnim poziomem zatłoczenia powyżej 40 procent. Pełna lista miast dostępna poniżej:
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce opracowano na podstawie: TomTom Traffic Index
Zauważalne jest zwiększenie zakorkowania niemal wszystkich miast względem poprzedniego roku, natomiast w większości miast zatłoczenie jest wciąż mniejsze niż w roku 2019. Zmniejszenie się ruchu w godzinach szczytu jest pozytywnym zjawiskiem i trendem zauważanym na całym świecie. Raport za przyczynę takiego zjawiska uznaje pandemię.