Mercedes EQB to SUV, którego pokochasz. Oto najważniejsze zalety

Mercedes EQB to jedna z najważniejszych premier tego roku, a na pewno dla wszystkich, którzy szukają komfortowego i luksusowego SUV-a dla rodziny. Takiej propozycji na rynku jeszcze nie było.

Mercedes postanowił zrewolucjonizować klasę rodzinnych samochodów już jakiś czas temu, wprowadzając na rynek model GLB. To reprezentant bardzo ciekawego i dynamicznie rozwijającego się segmentu przedłużonych kompaktowych SUV-ów. GLB bazuje w znacznej mierze na GLA, ale jest dłuższy, dzięki czemu imponuje ogromnym bagażnikiem, a także pozwala na zamontowanie trzeciego rzędu siedzeń, co czyni go autem siedmioosobowym. Dla wielu rodzin to strzał w dziesiątkę. Zwłaszcza że GLB wciąż pozostaje poręcznym i wygodnym SUV-em, który swoimi rozmiarami nikomu nie sprawi trudności w mieście.

Mercedes GLB okazał się sukcesem rynkowym, producent idzie więc za ciosem.

Mercedes EQB, czyli nowość w klasie kompakt

Do rodziny kompaktowych Mercedesów właśnie dołącza kolejny model – Mercedes EQB. I nie bez powodu wspomnieliśmy o GLB. EQB dzieli z nim duży rozstaw osi (2829 mm), przestronne i wszechstronnie konfigurowalne wnętrze oraz opcjonalny trzeci rząd siedzeń z dwoma dodatkowymi pojedynczymi fotelami.

Bardzo podobna jest też stylistyka, choć na drodze od razu rozpoznacie EQB po nowym pasie przednim, przeprojektowanym tyle i paru akcentach stylistycznych. Imponuje też sylwetka, ponieważ EQB osiąga bardzo dobrą wartość współczynnika oporu powietrza (Cd) – od 0,28. To kluczowy parametr dla obniżenia zużycia energii. Udało się go osiągnąć, nie porzucając nawiązań do klasycznych Mercedesów.

Nowy EQB łączy kwadratowe formy naszych aut terenowych i przenosi je w przyszłość

- powiedział Gorden Wagener, szef designu w Grupie Daimler. Drugim modelem, z którym EQB jest blisko spokrewniony jest oczywiście EQA. Oba SUV-y dzielą ten sam nowoczesny, w pełni elektryczny napęd.

Mercedes-Benz EQBMercedes-Benz EQB Mercedes-Benz

Jak duży jest Mercedes EQB? To nowy mistrz przestrzeni

Mercedes EQB w wersji pięcioosobowej mierzy 4684 mm długości, 1834 mm szerokości (bez lusterek) i 1667 mm wysokości. Pojemność bagażnika wynosi od 495 do 1710 lub od 465 do 1620 l (odpowiednio, dla odmiany 5- albo 7-miejscowej). To sprawia, że EQB można porównać z kompaktowymi kombi.

Oparcia siedzeń w drugim rzędzie są standardowo regulowane (kilka położeń do wyboru), a całe fotele można przesuwać w zakresie 140 mm, co pozwala na powiększenie bagażnika nawet o 190 l.

Opcjonalnie EQB oferuje trzeci rząd siedzeń złożony z dwóch dodatkowych pojedynczych foteli, zapewniających komfortowe podróżowanie osobom o wzroście do 1,65 m. Rozbudowane wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa obejmuje chowane zagłówki, pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami siły napięcia na wszystkich zewnętrznych miejscach oraz boczną poduszkę, która chroni wszystkich podróżujących.

W drugim i trzecim rzędzie można zamontować łącznie do czterech fotelików dziecięcych plus jeszcze jeden na przednim siedzeniu pasażera. W rodzinnym samochodzie o takie parametry właśnie chodzi.

Napęd z przyszłości. W Polsce dostępne są trzy wersje EQB

Mercedes EQB debiutował w dwóch wersjach: EQB 300 4MATIC o mocy 228 KM oraz EQB 350 4MATIC o mocy 292 KM. Zasięgi według WLTP w obu przypadkach wynoszą 420 km. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h to odpowiednio 8 i 6,2 sekundy.

W Polsce dostępna jest także bazowa wersja EQB 250, która ma 190 KM, co przekłada się na bardzo przyzwoite 9,2 sekundy do pierwszej setki. Niższą moc wersja 250 nadrabia większym zasięgiem, ponieważ wg WLTP może przejechać nawet 469 km na jednym ładowaniu. To zasługa niższego zapotrzebowania na energię - EQB 250 zużywa średnio 16,5 kWh na 100 km, a wersje z 4MATIC 18,2 kWh/100 km.

W EQB nie trzeba się martwić o zasięg - ładowanie

Samochody elektryczne ładuje się przede wszystkim w domu. Właściciele najczęściej podpinają auto na noc, dzięki czemu korzystają z taryfy nocnej. Najlepiej mieć w garażu Wallboxa, wtedy ładowanie będzie bardzo szybkie, a rano na pewno będziecie mieli 100 proc. Ale i z najzwyklejszego gniazdka po np. ośmiu godzinach w pracy EQB zyska kilkadziesiąt kilometrów zasięgu.

A w trasie? W zależności od stanu i temperatury wysokonapięciowego akumulatora oraz rodzaju stacji EQB ładuje się z mocą do 100 kW. W optymalnych warunkach czas ładowania od 10 do 80 proc. stanu wynosi nieco ponad 30 minut.

Nie będzie też problemu ze znalezieniem stacji ładowania, ponieważ Mercedes przyszykował dla swoich klientów usługę Mercedes me Charge, a ta pozwala korzystać z jednej z najbardziej rozbudowanych sieci ładowania na świecie. To wygodne ładowanie na stacjach różnych dostawców – zintegrowana funkcja płatności zwalnia kierowcę ze zbędnych formalności.

Mercedes-Benz EQBMercedes-Benz EQB Mercedes-Benz

Mercedes EQB to nowoczesny i bogato wyposażony Mercedes

Ponadprzeciętna przestronność i nowoczesny napęd to nie jedyne zalety nowego Mercedesa EQB.

Imponuje też długa lista zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Na wyposażeniu standardowym znajdziemy Aktywnego asystenta pasa ruchu i Aktywnego asystenta hamowania. Udoskonalone funkcje pakietu bezpieczeństwa jazdy obejmują np. funkcję manewru skrętu, funkcję tworzenia korytarza awaryjnego, funkcję ostrzegania przy wysiadaniu (ostrzega o zbliżających się rowerzystach lub innych pojazdach), a także ostrzeganie o wykryciu pieszych w pobliżu przejść dla pieszych.

Sam projekt wnętrza bardzo dobrze znamy z innych kompaktowych Mercedesów. A to bardzo dobra informacja – wykorzystane materiały i ich spasowanie to najwyższa półka. Tak samo jak cała masa wyposażenia z zakresu komfortu. System multimedialny to oczywiście chwalony MBUX. Z kilkoma elektrycznymi dodatkami. Przykład?

Standardowa inteligentna nawigacja dla aut elektrycznych, która oblicza najszybszą trasę do podanego miejsca docelowego i prowadzi ciągłe symulacje zasięgu, biorąc pod uwagę wszelkie konieczne postoje na ładowanie. Uwzględnia przy tym szereg zróżnicowanych czynników, takich jak topografia terenu czy pogoda, i jest w stanie dynamicznie reagować na zmiany warunków drogowych lub stylu jazdy. Ponadto inteligentna nawigacja dla aut elektrycznych dba o to, aby – w razie potrzeby – wysokonapięciowy akumulator osiągnął optymalną temperaturę przed planowanym przystankiem na ładowanie.

Mercedes-Benz EQBMercedes-Benz EQB Mercedes-Benz

Mercedes EQB, czyli rodzinny SUV nowej ery

Mercedes EQB ma wszystkie zalety ciepło przyjętego przez kierowców GLB, dodaje do nich jeszcze nowoczesny i dopracowany napęd elektryczny. Do Polski właśnie przyjechał rodzinny SUV z przyszłości.

Przy EQB warto pamiętać o dofinansowanie w programie Mój Elektryk. W zależności od oferty elektryczny SUV Mercedesa może się załapać na dopłaty, a te są naprawdę wysokie. Mogą sięgnąć nawet 18 750 zł lub 27 000 zł z Kartą Dużej Rodziny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.