"Inteligentna autostrada". Włosi wprowadzą rewolucję na drogach

Włosi zamierzają przerobić autostradę A2 z Salerno do Kalabrii na najdłuższą, inteligentną trasę szybkiego ruchu. Ten projekt to ewenement w skali całej Europy.

Trasa A2 łącząca Salerno z Reggio Calabria jest jedną z najsłynniejszych dróg Półwyspu Apenińskiego ze względu na wieloletni proces budowy oraz niezbyt dobry styl zarządzenia. Jednak niebawem wszystko może ulec zmianie za sprawą nowego pomysłu włoskiego rządu.

Więcej informacji na temat inwestycji drogowych znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Jeśli założenia zostaną zrealizowane to 400-kilometrowy odcinek znany jako Autostrada del Mediterraneo będzie pierwszą „inteligentną autostradą" w Europie.

Założenie projektu ma się opierać na trzech filarach: łączność, zdolność do autonomicznej jazdy, zrównoważona energia. Włosi zamierzają wdrożyć wzdłuż trasy system łączności oparty o sieć 5G, który będzie przekazywać informacje w systemie vehicle-2-vehicle (V2V), a także vehicle-2-infrastructure (V2I).

Zobacz wideo

Nowa trasa będzie przyjazna dla autonomicznych pojazdów. Kierowcy będą mogli przejechać całą autostradę bez użycia rąk i stóp, pod warunkiem, że samochód lub motocykl (oraz lokalne przepisy) na to pozwolą. Autostrada del Mediterraneo będzie pierwszą drogą w Europie, która w pełni obsługuje autonomiczną jazdę.

Użytkownicy drogi będą mogli się połączyć z jej infrastrukturą za pomocą specjalnej aplikacji. Autostrada będzie informować kierowców i innych użytkowników dróg o zagrożeniach, spowolnieniach, wypadkach lub placach budowy z odpowiednim wyprzedzeniem, a w razie potrzeby wskaże alternatywną trasę.

Projekt zakłada, że droga będzie samowystarczalna. Zasilanie będzie realizowane przy pomocy farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych. Dzięki temu całkowicie uniezależni się od krajowej sieci energetycznej. Na trasie powstanie sieć szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Włosi zapowiedzieli projekt, ale ministerstwo nie ujawnia, jakie będą koszty oraz ile potrwa realizacja wszystkich ambitnych założeń.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.