Transport drogowy pozwala ominąć sankcje nałożone na Rosję i Białoruś

Okazuje się, że sankcje wprowadzane przez Unię Europejską można bardzo łatwo ominąć. Wystarczy wykorzystać do tego transport drogowy, który jest cały czas realizowany bez większych zakłóceń.

Sankcje ustanowione dla Rosji i Białorusi mogą się okazać tylko słowami rzuconymi na wiatr. Transport drogowy towarów cały czas działa bez utrudnień, a na dodatek Polska jest głównym krajem tranzytowym przez który jadą ładunki w tamtym kierunku.

Więcej informacji na temat transportu znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Wszystko rozchodzi się o brak embarga na transport drogowy rzeczy do Rosji i Białorusi. Unijni urzędnicy bardzo mocno rozważają wprowadzenie takiej decyzji w życie.

Transport towarów odbywa się przez dwa polsko-białoruskie przejścia graniczne: w Bobrownikach i Kukurykach-Kozłowiczach. Ruch towarowy działa tam cały czas bez żadnych zakłóceń.

Zobacz wideo

Wprowadzenie takich obostrzeń to miecz obosieczny. Rosja i Białoruś mogą wprowadzić w odwecie embargo dla polskich ciężarówek, a to oznacza problem dla kierowców, którzy wracają do kraju z długich tras do Kazachstanu i Mongolii. Przejazd z Azji Centralnej może potrwać nawet dwa tygodnie.

Część polskich firm transportowych wyspecjalizowanych w przewozach na wschód z dnia na dzień albo straciło pracę albo podejmuje się coraz bardziej ryzykownych przewozów na wschód do Białorusi i do Rosji narażając przy tym zdrowie i życie swoich pracowników. Na dodatek polscy kierowcy przebywający za wschodnią granicą mogą stać się politycznymi zakładnikami sytuacji nałożenia przez Unię Europejską ograniczeń lub embarga na wymianę towarową z Rosją i Białorusią obsługiwaną przez transport lądowy – poinformował w komunikacie Związek Transportu i Logistyki Polska.

Związek zachęca rząd do podjęcia działania, które zrekompensuje straty firmom transportowym, które zrezygnowały (lub rozważają taką decyzję w najbliższym czasie) z przewozów do Rosji i Białorusi. Dodatkowo apelują o akcję, która zachęci firmy, które podejmują się wykonywania operacji transportowych do Rosji i Białorusi - do wycofania się z tych transportów. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA