Wszyscy kierowcy z prawem jazdy kat. B mają nowe uprawnienia, ale nie wszyscy o tym wiedzą

Nowe mandaty? Tak. Wyższe kary? Oczywiście. Nowe uprawnienia? Do tego akurat kierowcy nie są przyzwyczajeni. A takie regulacje też czasami się pojawiają. I w tym przypadku są o tyle ważne, że mogą ustrzec przed 30-tysięczną grzywną.

Więcej na temat uprawnień do kierowania pojazdami przeczytasz też w serwisie Gazeta.pl.

Mam prawo jazdy kat. B, a więc mogę prowadzić tylko samochody osobowe? No właśnie nie... Uprawnienie objęte tą kategorią wbrew pozorom nie stanowi przepustki za kierownicę każdego auta osobowego. To raz. Dwa daje zdecydowanie szersze możliwości, które dodatkowo zostały zwiększone pod koniec roku 2021.

Zobacz wideo Tomaszów Lubelski. Potrącił kobietę na przejściu. Prawo jazdy posiadał dopiero od trzech dni

Prawo jazdy kat. B to osobówki, SUV-y, vany, a nawet kampery

Na początek może warto zacząć od samej definicji prawa jazdy kat. B. A więc to nic innego jak uprawnienie do kierowania pojazdami samochodowymi, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. To oznacza hatchbacki, sedany, kombi, crossovery, większość SUV-ów, ale też kombivany, dostawczaki, vany czy nawet niektóre kampery. Jednym słowem zdecydowana większość europejskiego rynku motoryzacyjnego!

Najważniejsze jest DMC. 1 kg więcej i 30 tys. zł mniej!

Bardzo silnie należy podkreślić, że litery DMC są tu niezwykle kluczowe. Bo wartość wpisana w polu F.2 dowodu rejestracyjnego może sprawić, że zamiast za kierownicą, posiadacz prawa jazdy kat. B będzie musiał usiąść na fotelu pasażera. Tak stanie się np. w przypadku niektórych amerykańskich pick-up`ów czy SUV-ów. Są duże i ciężkie. Często do ich prowadzenia trzeba mieć zatem już kategorię C.

Dla przykłądu Ford F-150 może ważyć nawet 2600 kg, a do tego ładowność jego paki wynosi często 960 kg. To oznacza, że DMC auta musi przekroczyć 3,5 tony.

DMC to pojęcie ważne z punktu widzenia kierującego, ale i... potencjalnego mandatu! Szczególnie że wykroczenie otrzymało drastycznie wyższą karą po nowelizacji taryfikatora mandatów 1 stycznia 2022 roku. Już 1 kg powyżej limitu 3,5 tony DMC oznacza wykroczenie. Kierujący taki zostanie potraktowany jak osoba prowadząca bez uprawnień. A to oznacza zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywnę wynoszącą od 1,5 do nawet 30 tys. zł. Kara jest wlepiana przez sąd.

Kat. B i DMC powyżej 3,5 tony? Tylko jeden przypadek

No dobrze, ale czy są przypadki, w których kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może legalnie poprowadzić samochód o DMC większym niż 3,5 tony? Tak, jest jeden wyjątek. I ten dotyczy aut zeroemisyjnych – a więc o napędzie elektrycznym lub wodorowym. W takim przypadku maksymalny poziom DMC został określony na 4,25 tony. Regulacje w tej kwestii obowiązują od 24 grudnia 2021 roku i stawiają przed kierowcą tak właściwie jeden wymóg. Musi on posiadać uprawnienia co najmniej dwa lata.

Skąd pomysł na zwiększenie DMC w przypadku elektryków? e-Van czy e-SUV mogą szybko przekroczyć DMC na poziomie 3,5 tony. Decyduje o tym przede wszystkim wysoka masa baterii. Dla przykładu Audi e-Tron SUV S już dziś ma DMC wynoszące 3,245 tony.

Prawo jazdy kat. B a motocykle i quady

Prawo jazdy kategorii B nie kończy się oczywiście na różnego rodzaju pojazdach o DMC do 3,5 tony. Uprawnienia te pozwalają też na prowadzenie zestawu pojazdów czy nawet jednośladów. Przepisy wyraźnie określają jednak ramy tych uprawnień. Przybliżamy je w punktach poniżej.

Zestaw pojazdów:

  • pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony może zostać połączony z przyczepą lekką – tj. taką, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg,
  • pojazd samochodowy może zostać połączony z przyczepą inną niż lekką, ale pod warunkiem że stworzony w ten sposób zestaw nie przekroczy dopuszczalnej masie całkowitej na poziomie 3,5 tony.

Jednoślady i czterokołowiec:

  • motorower, którego prędkość maksymalną wynosi 45 km/h, a do tego pojemność silnika spalinowego ma maksymalnie 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego nie przekracza 4 kW,
  • motocykl z silnikiem o pojemności nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kw – gdy kierowca posiada uprawnienia grupy B dłużej niż 3 lata,
  • czterokołowce lekkie o masie własnej do 350 kg oraz prędkości maksymalnej wynoszącej 45 km/h.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.