• Link został skopiowany

Yanosik wprowadza nową funkcję. Każdy może zaznaczyć na mapie defibrylator AED

Popularny wśród polskich kierowców Yanosik właśnie dodał funkcję oznaczania defibrylatorów AED. Pomogą ratować ludzi z nagłym zatrzymaniem krążenia.
Kolizja na skrzyżowaniu Żwirki i Wigury z ul. Trojdena. Jeden z pojazdów wylądował w rowie.
Dariusz Borowicz

Defibrylatory AED i NZK

W najnowszym komunikacie Yanosika znajdziemy tajemnicze defibrylatory AED i NZK. Terminy, które powinien znać każdy z nas. Defibrylator AED to urządzenie, które jest w pełni zautomatyzowane i może być używane również przez osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Po jego uruchomieniu użytkownik otrzymuje instrukcje głosowe, które wskazują jak ma postępować podczas zabiegu pierwszej pomocy, a podczas reanimacji sugeruje odpowiednie tempo wykonywania ucisków.

Z kolei pod "NZK" kryje się nagłe zatrzymanie krążenia z powodu, którego w Polsce rocznie umiera aż 40 000 osób. Defibrylator AED znacznie zwiększa szansę na przeprowadzenie skutecznej pierwszej pomocy, jeśli wystąpi NZK.

Zobacz wideo Poszukiwany trzema listami gończymi próbował uciec przed policją. Wjechał w znak drogowy

Defibrylatory AED pojawią się na mapach Yanosika

Wraz ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i OpenStreetMap Polska postanowiliśmy wprowadzić do aplikacji Yanosik możliwość zgłaszania lokalizacji defibrylatorów AED, które odgrywają kluczową rolę w niesieniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Dzięki tej funkcji każdy użytkownik Yanosika może odnaleźć na mapie miejsca, w których znajdują się defibrylatory AED i tym samym pomóc osobom poszkodowanym

- mówi Julia Langa z Yanosika. Lokalizację defibrylatora będzie mógł dodać każdy użytkownik aplikacji. Zgłoszenie zostaje przekazane do działu mapowego w centrali Yanosika, a po sprawdzeniu znajdzie się w bazie.

Akcja mapowania defibrylatorów AED już wzbudziła ogromne zainteresowanie oraz odzew. Każdego dnia spływają zgłoszenia o nowych lokalizacjach urządzeń, dzięki czemu baza danych z dnia na dzień się rozrasta.

Jak dodać defibrylator AED na mapę?

  • Trzymamy dłużej palec w miejscu, w którym się znajduje.
  • W aplikacji wyskoczy okienko zgłaszania zmian.
  • Jako typ zgłoszenia wybieramy "defibrylator AED"
  • Podajemy informację, czy znajduje się on wewnątrz czy na zewnątrz budynku.
  • Yanosik pozwala na wprowadzenie dokładniejszego opisu, w którym oprócz opisu lokalizacji możemy dodać dane kontaktowe.
  • Klikamy „wyślij".

Zgłoszenie trafi do zespołu Yanosika, żeby przejść weryfikację. Każde takie zgłoszenie może kiedyś komuś uratować życie. Użytkowników aplikacji zachęcamy więc do uzupełniania mapy. Im więcej pojawi się na niej sprawdzonych punktów, tym lepiej.

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: