Jak ruszyć pod górkę? Dzięki HHC w nowych samochodach nie ma już tego problemu

Bardzo często jest tak, że czerwone światło zatrzymuje auto... pod górkę. Jak wtedy ruszyć, aby pojazd nie stoczył się na samochód stojący z tyłu? HHC sprawia, że kierowca nie musi robić nic. Ale i przy użyciu ręcznego nie jest specjalnie trudno.

Więcej porad w zakresie techniki jazdy znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Kierowcy bardzo mocno przyzwyczajają się do nowoczesnych rozwiązań. A jednym z prostszych i częściej spotykanych jest system wspomagający ruszanie na wzniesieniu. Układ działa w taki sposób, że jak wykryje potencjalne staczanie się pojazdu, delikatnie i na chwilę przyblokowuje tylne hamulce – zupełnie jakby kierowca zaciągnął ręczny. Dzięki temu prowadzący ma czas na naciśnięcie sprzęgła, puszczenie hamulca, popuszczenie sprzęgła i dodanie gazu bez obawy, że auto zjedzie na pojazd stojący za nim.

Zobacz wideo Olsztyn. Pieszy ucierpiał w zderzeniu dwóch aut

System wspomagający ruszanie na wzniesieniu. Jak działa?

System HHC jest niezwykle wygodny. Warto jednak pamiętać o tym, że są w niego wyposażone głównie nowsze pojazdy. Co w przypadku starszych? Tu nadal kierujący musi umieć obsługiwać dźwignię hamulca ręcznego. Całe szczęście technika jazdy w tym przypadku również nie jest skomplikowana. To raz. Dwa ruszenie na wzniesieniu jest jedną z podstawowych umiejętności wymaganych od kierowców – ten manewr jest sprawdzany na placu przed WORD-em w czasie egzaminu praktycznego.

Jak ruszyć na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego?

No dobrze, ale jak właściwie wygląda ruszanie na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego? Poniżej w punktach dodajemy szczegółowy opis.

  1. Gdy kierowca zatrzymuje się na górce, powinien zaciągnąć dźwignię hamulca ręcznego. Wtedy może puścić pedał hamulca – pojazd nie stoczy się.
  2. W sytuacji, w której może już ruszyć z miejsca, bo np. zmieniło się światło lub zwolnił się przejazd, powinien wcisnąć sprzęgło i wbić bieg pierwszy.
  3. Kolejnym krokiem jest delikatne popuszczenie sprzęgła, dodanie gazu i położenie ręki na dźwigni hamulca ręcznego.
  4. Jeżeli prowadzący zauważy, że pojazd ruszając przysiada tyłem (widać to w lusterku wstecznym) lub hamulce z tyłu zaczynają delikatnie trzeszczeć, może zwolnić hamulec ręczny.
  5. Wtedy auto powinno bez stoczenia czy zgaśnięcia ruszyć.

Dlaczego kierowcy zostawiają samochód na skręconych kołach? Też tak czasem róbDlaczego kierowcy zostawiają samochód na skręconych kołach? Też tak czasem rób

Jak ruszyć na wzniesieniu bez użycia hamulca ręcznego?

Oczywiście może się okazać, że kierowca ma... pecha. Bo jego auto nie ma systemu wspomagającego ruszanie na wzniesieniu, a do tego w pojeździe nie działa hamulec ręczny. Jak ruszyć na wzniesieniu bez użycia hamulca ręcznego? I na to jest sposób. Ścieżkę postępowania opisujemy w punktach poniżej.

  1. Gdy kierowca zatrzymuje się na górce, powinien wcisnąć pedał hamulca.
  2. W sytuacji, w której może już ruszyć z miejsca, bo np. zmieniło się światło lub zwolnił się przejazd, powinien wcisnąć sprzęgło i wbić bieg pierwszy.
  3. Kolejnym krokiem jest delikatne popuszczenie sprzęgła (np. do półsprzęgła), tak żeby auto delikatnie zaczęło ruszać.
  4. Kolejnym krokiem jest szybkie przestawienie nogi z pedału hamulca na pedał gazu i dodanie gazu.
  5. Wtedy auto powinno bez stoczenia czy zgaśnięcia ruszyć.
Więcej o: