Kiedy wolno parkować po lewej stronie ulicy? Przepisy nie są jednoznaczne

Polskie przepisy są dalekie od ideału. Bo czasami trochę czegoś zabraniają, a trochę na to samo pozwalają. Tak właśnie jest w przypadku parkowania po lewej stronie ulicy. O czym pamiętać?

O polskich przepisach drogowych szerzej opowiadamy też w serwisie Gazeta.pl.

Polskie przepisy w teorii są jednoznaczne. Kierowca nie może parkować pojazdu przy lewej krawędzi jezdni. W praktyce jednoznaczność tego zapisu jest jednak nieco rozmyta. A wszystko za sprawą dwóch wyjątków od tej reguły, które w bezpośredni sposób opisuje art. 49 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym. A więc kiedy po lewej stronie ulicy mimo wszystko wolno parkować?

Zobacz wideo Testujemy nowe Volvo C40 P8 Recharge

Kiedy wolno parkować po lewej stronie ulicy? Dwa wyjątki

Przepisy pozwalają na parkowanie przy lewej krawędzi jezdni przede wszystkim wtedy, gdy kierujący porusza się drogą jednokierunkową. Manewr taki nie rodzi większego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu, bo nie pojawią się pojazdy jadące z przeciwnego kierunku jazdy. Drugi z wyjątków niestety jest już zdecydowanie mniej precyzyjny. Przepisy pozwalają również na parkowanie po lewej stronie w przypadku dróg dwukierunkowych, ale o małym ruchu.

Pojęcie małego ruchu drogowego nie jest mocno precyzyjne. Szczególnie że kierowca może zaparkować pojazd np. w nocy, gdy ruchu nie ma wcale, a dostanie mandat w ciągu dnia w godzinach szczytu, gdy ruch jest mocno natężony.

Wyjątki to jedno. Parkowanie po lewej stronie to też inne zasady

Wiemy już, że co do zasady lepiej unikać parkowania po lewej stronie jezdni. Poznaliśmy też wyjątki od tej zasady. Na tym niestety sprawa nie kończy się. Bo jest też szereg innych wymogów, o których kierujący zapomnieć nie może. Art. 46 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że "zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia". A to nadal nie koniec.

Podczas parkowania – czy to przy prawej, czy lewej krawędzi jezdni – należy pamiętać też o tym, aby:

  • nie parkować bliżej niż 10 metrów od skrzyżowania, przejazdu kolejowego, przejazdu tramwajowego, przejścia dla pieszych czy przejazdu dla rowerzystów,
  • nie parkować bliżej niż 15 metrów od słupka lub tablicy wskazującej przystanek i punktów krańcowych wysepki,
  • nie parkować w tunelu, na moście lub na wiadukcie,
  • nie parkować na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych (dotyczy drogi dwukierunkowej),
  • nie parkować w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd z posesji.

Mandat za parkowanie po lewej stronie jezdni

Trzymanie się zasad dotyczących parkowania jest kluczowe. Ustrzeże bowiem kierowcę przed mandatem karnym. A ten może wynosić od 100 do nawet 300 zł. Dziś do konta kierującego po popełnieniu wykroczenia zostanie dopisany 1 punkt karny. We wrześniu – gdy w życie wejdzie nowy taryfikator punktów – ilość punktów zwiększy się do dwóch. A na tym cały czas nie kończą się konsekwencje czekające na kierowcę. Bo gdy parkowanie np. powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, auto może zostać odholowane. Wtedy poza wysokim mandatem, kierowcę czeka też wysoka opłata karna.

Usunięcie pojazdu kosztuje 542 zł. Opłata za każdą dobę przechowywania na parkingu to 46 zł.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.