Japońskie miasto chce korzystać z technologii wodorowej. Toyota jest na miejscu

Fukuoka to miasto, które chce być neutralne klimatycznie. W tym celu nawiązało współprace z Toyotą na wykorzystanie ich technologii wodorowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Toyota od lat widzi w wodorze przyszłość. Od 2014 r. produkuje wodorową Mirai i pracuje nad wodorowym silnikiem spalinowym. Chce również wykorzystywać wodór poza branżą motoryzacyjną, dlatego od 2021 r. buduje prototypowe, inteligentne miasto Woven City, w którym zostaną połączone najnowsze technologie cyfrowe i urbanistyczne z bezemisyjną energią i transportem. Ma tam zamieszkać do 2000 osób.

Zobacz wideo Toyota Mirai - wybieramy się w podróż do przyszłości samochodem elektrycznym zasilanym wodorem

Woven City powstaje w pobliżu góry Fuji w Japonii, a Toyota jeszcze w 2021 roku nawiązała współpracę na budowę kolejnego takiego miasta. 

Teraz ogłoszono nawiązanie współpracy pomiędzy Toyotą a Fukuoką – jednym z największych miast w Japonii, które posiada ważny port dla tego kraju. Do współpracy dołączyło również CJPT (Commercial Partnership Technologies Corporation, gdzie wprowadzono napęd wodorowy w samochodach ciężarowych).

Pierwszym etapem współpracy pomiędzy Toyotą, Fukuoką i CJPT będą rozmowy nad wprowadzeniem pojazdów zasilanych wodorem do dostarczania szkolnych posiłków oraz wykorzystanie wodorowych śmieciarek, a także mobilnych generatorów awaryjnych Moving e.

Fukuoka jest jednym z liderów w produkcji wodoru. Pozyskiwany jest on m.in. z lokalnych ścieków. Fukuoka była także pierwszym japońskim miastem, które przeprowadziło testy weryfikacyjne dla ciężarówek i motocykli wykorzystujących ogniwa paliwowe.

W przyszłości Toyota, Fukuoka i CJPT będą współpracować nad opracowaniem i weryfikacją technologii związanych z produkcją, transportem i wykorzystaniem wodoru.

Więcej o: