Dwie rzeczy kierowca musi wozić w aucie. Jedna z nich koniecznie w typie ABC

Chcąc sprawdzić obecność obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce, odliczysz wyłącznie do dwóch. Jedno z urządzeń musi mieć typ ABC i homologację - nie musi być ona ważna.

Przepisy polskiego prawa są zawiłe? Zagadnienia dotyczące kierowców tłumaczymy też w serwisie Gazeta.pl.

Ile krajów europejskich, tyle standardów obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Dla przykładu samochód zarejestrowany w Czechach musi posiadać gaśnicę, trójkąt, apteczkę, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe wraz z zestawem narzędzi oraz komplet zapasowych bezpieczników i żarówek. Na Słowacji lista poszerza się jeszcze o linkę holowniczą. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Nasze przepisy w porównaniu z czeskimi czy słowackimi ciężko uznać za restrykcyjne. Prawo wymaga bowiem wyłącznie dwóch elementów.

Zobacz wideo NIEBEZPIECZNY MANEWR W ZAMBROWIE

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce to...

Każdy samochód osobowy zarejestrowany w Polsce musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Poza tym obowiązkowa jest też gaśnica. Gaśnica powinna mieć typ ABC i minimum 1 kg środka gaśniczego. Poza tym musi być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, a do tego musi posiadać homologację. Co ciekawe, homologacja wcale nie musi być ważna – przepisy nie wspominają o tym ani słowem.

Nie masz trójkąta lub gaśnicy? Policjant zabierze dowód i wypisze mandat

Brak trójkąta lub brak gaśnicy oznacza oczywiście mandat karny. Użytkowanie samochodu, który nie jest wyposażony w wymagane urządzenia lub przyrządy oznacza grzywnę wynoszącą od 50 do 200 zł. Jednocześnie kierujący może się pożegnać z... dowodem rejestracyjnym. Mandat za brak trójkąta lub gaśnicy to jednak nie koniec.

Może się jednak też okazać, że kierowca zostanie ukarany, gdy elementy wyposażenia posiada, ale ich nie używa. Brak sygnalizowania postoju z powodu awarii lub wypadku trójkątem ostrzegawczym na zwykłej drodze oznacza karę o wysokości 150 zł. W przypadku autostrady i drogi szybkiego ruchu kwota mandatu wzrośnie dwukrotnie.

Przepisy to jedno. W co warto wyposażyć samochód?

Polskie przepisy nie okazują się mocno restrykcyjne w przypadku obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Z drugiej strony kierowca nie musi zdawać się wyłącznie na prawo. W jakie zatem jeszcze elementy warto wyposażyć pojazd? Bez wątpienia przydać się może apteczka zawierająca bandaż, rękawiczki ochronne czy chociażby ustnik do resuscytacji. Warto zadbać też o zakup kamizelki odblaskowej - sprawi, że kierowca będzie widoczny dla innych użytkowników drogi, gdy przydarzy mu się awaria pojazdu po zmroku. Poza tym przydatny jest też zestaw nowych żarówek (chociażby świateł mijania) oraz koło zapasowe wraz z zestawem narzędzi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.