Ile można jechać na drodze ekspresowej? To nie jest takie łatwe pytanie, bo są wyjątki

Ile można jechać na drodze ekspresowej? To oczywiste! Z pewnością powiesz, że 120 km/h. Musisz jednak wiedzieć, że taka odpowiedź jest trochę dobra, a trochę zła.

Kolejne porady dla kierowców znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Z jaką prędkością według prawa można jechać drogą ekspresową? Z pewnością większość kierowców jednym głosem powie, że limit jest wyznaczony na 120 km/h. I choć odpowiedź bez wątpienia jest dobra, okazuje się dobra tylko częściowo. Szczególnie że na polskich drogach pojawiają się dwa wyjątki. A pierwszy dotyczy... robót drogowych. Z uwagi na prace prowadzone na danym odcinku, ograniczenie może zostać zmniejszone przy pomocy znaku B-33. Na drodze ekspresowej odwołuje się go poprzez skrzyżowanie, znak B-34 "Koniec ograniczenia prędkości" lub B-42 "Koniec zakazów".

Zobacz wideo Niemiec pędził po A2 aż 241 km/h. Musiał zapłacić najwyższy nowy mandat

Niższe ograniczenie na ekspresówce? To nie tylko roboty drogowe

Drugi wyjątek? Ten wynika z samych przepisów. 120 km/h to limit na drodze ekspresowej, ale pod warunkiem że w każdym kierunku poprowadzone są minimum dwa pasy ruchu, a do tego zostały oddzielone pasem zieleni. Gdy droga ekspresowa posiada pasy ruchu prowadzące w przeciwnych kierunkach i znajdujące się na jednej jezdni (bez technicznego oddzielenia), w takim przypadku ograniczenie wynikające z przepisów wynosi dokładnie 100 km/h.

Ile wynoszą ograniczenia prędkości w Polsce?

Szybciej niż na drodze ekspresowej, można jeździć tylko autostradami. Na autostradzie – poza remontowanymi odcinkami z ograniczenia ustanawianymi przez znak B-33 – obowiązuje limit na poziomie 140 km/h. Co z prędkością poza terenem zabudowanym? Przepisy w większości przypadków pozwalają na osiągnięcie 90 km/h. Ograniczenie prędkości rośnie do 100 km/h tylko w przypadku, w którym droga krajowa ma dwie oddzielne jezdnie poprowadzone dla każdego z kierunków jazdy. W mieście przez całą dobę kierowca może osiągnąć maksymalnie 50 km/h.

Ograniczenia prędkości dla aut z przyczepami, autobusów, pojazdów ciężarowych:

 • teren zabudowany – 50 km/h
 • teren niezabudowany – 70 km/h
 • teren niezabudowany z drogą dwujezdniową, drogi ekspresowe i autostrady – 80 km/h
Od zasad tych obowiązuje jeden wyjątek. Dotyczy trzeciego punktu i autobusów. Te mogą osiągnąć nawet 100 km/h w takich warunkach.

Nowy taryfikator mandatów terroryzuje. Sprawdź sam!

Kwestia maksymalnej prędkości na ekspresówce choć powinna być oczywista, nie zawsze jest. A postanowiliśmy przypomnieć o tym z uwagi na nowy taryfikator mandatów. Szczególnie że kary przewidziane dla kierowców są naprawdę wysokie! Jak wysokie? Przytaczamy je po raz kolejny poniżej.

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł, 0 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości o 11 do 15 km/h – mandat 100 zł, 2 punkty karne
 • przekroczenie prędkości o 16 do 20 km/h – mandat 200 zł, 2 punkty karne
 • przekroczenie prędkości o 21 do 25 km/h – mandat 300 zł, 4 punkty karne
 • przekroczenie prędkości o 26 do 30 km/h – mandat 400 zł, 4 punkty karne
 • przekroczenie prędkości o 31 do 40 km/h – mandat 800 zł, 6 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości o 41 do 50 km/h – mandat 1000 zł, 8 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości o 51 do 60 km/h – mandat 1500 zł, 10 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości o 61 do 70 km/h – mandat 2000 zł, 10 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości od 71 km/h – mandat 2500 zł, 10 punktów karnych
Warto pamiętać o tym, że już od 17 września 2022 roku wzrośnie ilość punktów karnych za poszczególne przekroczenia. To raz. Dwa w przypadku kolejnego wykroczenia dotyczącego prędkości, wysokość kary rośnie dwukrotnie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.