Na przejściu dla pieszych można teraz dostać 1500 zł mandatu. Za kilka rzeczy

Rewolucja na przejściach dla pieszych miała miejsce w połowie zeszłego roku. Zmiana taryfikatora mandatów w 2022 r. może jeszcze poprawić bezpieczeństwo.

Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu to teraz 1500 zł

Kwestia przejść dla pieszych wciąż budzi wiele wątpliwości. Zmiany w zasadach pierwszeństwa weszły w życie sześć miesięcy temu - nadal się ich uczymy i wyrabiamy nowe nawyki. Naszym zdaniem zupełnie niepotrzebnie, ale wielu kierowców uważa, że nowe przepisy są wymierzone w nich jako kolejny skok na portfele posiadaczy samochodów. Takie głosy nasilają się teraz, kiedy w życie wszedł nowy taryfikator mandatów. Za nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na zebrze grozi teraz 1500 zł. O wszystkich nowych mandatach informujemy na stronie głównej gazety.pl.

Zobacz wideo Kołobrzeg. Policja szuka kierowcy, który potrącił nastolatkę na przejściu dla pieszych

Pierwszeństwo na przejściach - przepisy

Jak było? Kierowca, który zbliża się do przejścia musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo.

Jak jest? Obowiązkiem kierowcy jest także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Zmiana nie jest tak rewolucyjna, jak się może wydawać. Oznacza, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejścia, ale także jego okolicę, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który chce wejść na przejście. Ma trochę więcej obowiązków. Z kolei pieszy czuje się pewniej, ponieważ łatwiej będzie mu skorzystać z zebry w bezpieczny sposób. Jak powinien się zachować kierowca?

 • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Nie musisz czytać w myślach pieszemu. Po prostu bądź gotowy, by ustąpić mu pierwszeństwa, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zawsze.
 • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu. Kiedy znajdujesz się na drodze podporządkowanej, ustępujesz pierwszeństwa nie tylko tym samochodom, które już znajdują się na skrzyżowaniu, ale również tym, które się do niego zbliżają i mają przed tobą pierwszeństwo. Tak samo traktuj przejścia dla pieszych i samych pieszych.
 • Coś zasłania ci widok na przejście? Zakładaj, że za drzewem, słupem albo źle zaparkowanym samochodem znajduje się pieszy. Bądź gotowy przepuścić go na pasach.

Jeśli będziemy się stosować do tych zasad, to nie ma mowy, byśmy dostali wynoszący 1500 zł mandat. Wystarczy odrobina uwagi i ostrożności.

To nie jedyny wysoki mandat, jaki kierowca może dostać na przejściu dla pieszych:

Nowy taryfikator mandatów bardzo poważnie podchodzi do relacji kierowca-pieszy. Wszystkie naganne zachowania na przejściach są ostro karane:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na przejście - 1500 zł/3000 zł,
 •  wyprzedzanie innego pojazdu na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych - 1500 zł/3000 zł,
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu - 1500/3000 zł,

Ale to nie jedyne mandaty związane z pieszymi, za jakie przewidziano tak wysoką karę:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania pojazdem - 1500 zł/3000 zł,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania - 1500 zł/3000 zł,
 • jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych - 1500 zł/3000 zł,
 • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej - 1500 zł/3000 zł,

Podwójne kary. Już ogłoszone, jeszcze nie działają

Dlaczego przy każdej pozycji podaliśmy dwie stawki, podstawową i jej dwukrotność? Od 2022 r. dla wielu wykroczeń będzie w Polsce funkcjonował system podwójnych kar. W przypadku powyższych mandatów pierwsze wykroczenie będzie kosztowało kierowcę 1500 zł. Jeśli kierowca w ciągu dwóch lat od chwili popełnienia pierwszego wykroczenia, popełni je drugi raz, kara zostanie podwojona. Warto jednak wiedzieć, że system podwojonych kar wejdzie w życie we wrześniu 2022 r.

Piesi też zapłacą więcej. Od 200 do 2000 złotych

 • Wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd na przejściu - 150 zł
 • Wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd poza przejściem - 200 zł
 • Wchodzenie na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi - 200 zł
 • Przechodzenie przez przejście z telefonem - 300 zł
 • Wchodzenie na przejazd kolejowo-drogowy, gdy opuszczone są pół-zapory lub zapory albo gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte - 2000 zł
Więcej o:
Copyright © Agora SA