Butelki, kolce i rury już czekają na kierowców. Złodzieje ruszają na łowy

Butelki, druty, metalowe rury, kolce... Różnie nazywa się tę metodę kradzieży, ale możemy być pewni, że wszystkie te przedmioty pójdą w ruch lada chwila. Złodzieje liczą na wasze rozproszenie podczas świątecznych zakupów.

Kierowców przed sposobami kradzieży (znanymi i nowymi) ostrzegamy regularnie na stronie głównej gazety.pl

Druty, metalowe rury, butelki i kolce - każda z tych metod polega na tym samym

Na parkingach musicie uważać przede wszystkim na kradzieże "na butelkę". Złodzieje mają kilka pomysłów na urozmaicenie tej metody (korzystają też z drutów, kolców, rur itd.), ale tak naprawdę chodzi o to samo. Złodziej podchodzi do zaparkowanego samochodu, wkłada w koło butelkę i się oddala, aby potem z odległości obserwować upatrzone auto. Niczego nieświadomy kierowca wraca do samochodu np. z zakupów w markecie i rusza w podróż do domu. Zaniepokojony dziwnymi hałasami zatrzymuje się kawałek dalej, żeby sprawdzić, co stuka w kole. Wtedy złodziej wykorzystuje okazję, żeby okraść ofiarę.

W zeszłym roku sporo mówiło się o kradzieżach "na drut". Policja nagłośniła sprawę z Lublińca, ale do takich sytuacji dochodzi w całej Polsce:

Zaraz po tym jak 45-letnia mieszkanka powiatu lublinieckiego oddaliła się od swojego pojazdu w kierunku marketu, podszedł do niego młody mężczyzna i w jedno z przednich kół wsunął metalowy drut. Kiedy po zakończonych zakupach właścicielka chciała odjechać z parkingu usłyszała niepokojące odgłosy dobiegające z podwozia jej samochodu. Zatrzymała się i wysiadła sprawdzić co się stało. Na tą chwilę czekał przestępca, który cały czas obserwował swoją ofiarę z bezpiecznej odległości

- mogliśmy przeczytać na stronie Komendy Powiatowej w Lublińcu. Dalszy rozwój wypadków nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Kobieta próbowała pozbyć się drutu. Złodziej podszedł do auta z drugiej strony i po otwarciu drzwi pasażera zabrał leżącą na przednim siedzeniu torebkę z pieniędzmi oraz dokumentami. 

Nie daj się okraść na zakupach przed świętami

Nie dajcie się na coś podobnego złapać podczas świątecznych zakupów. Złodzieje tylko czekają na wasze roztargnienie podczas świątecznych zakupów. Butelki, metalowe rury, druty, kolce i inne podobne przedmioty na pewno pójdą w ruch.

Zobacz wideo Metoda "na drut" na nagraniu z monitoringu. Złodziej ukradł kobiecie torebkę

Jak bronić się przed  taką kradzieżą?

Policja radzi, by:

  • zawsze opuszczając swój pojazd zabierać ze sobą wartościowe przedmioty,
  • opuszczając pojazd nawet na krótki czas ryglować drzwi i aktywować autoalarm,
  • nie pozostawiać w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów takich jak nawigacja, torebka, laptop itp.,
  • w czasie jazdy w ruchu miejskim nie pozostawiać torebki na siedzeniu pasażera oraz zamykać okna i ryglować drzwi pojazdu,
  • nie zabierać do swojego pojazdu autostopowiczów czy innych nieznanych osób.

Złodzieje i wyłudzacze tylko czekają na wasze przedświąteczne roztargnienie. Nie dajcie się im złapać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.